Poslanci ukázali příjmy: Faltýnek vydělal miliony v Agrofertu, Schwarzenberg na pronájmech

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek loni získal od Agrofertu přes 4,6 milionu korun jako člen představenstva. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg loni mimo politiku vykázal asi 18,7 milionu korun, hlavně z pronájmů, zároveň ale splácí vysokou hypotéku. Nejvyšší příjmy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zhruba 184 milionu korun – většina pochází z nedaněných úroků z jednokorunových dluhopisů Agrofertu.

Jaroslav Faltýnek působil v Agrofertu, který ještě loni vlastnil předseda ANO Andrej Babiš a začátkem letošního roku ho v souvislosti s novelou o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

V představenstvu skupiny Faltýnek skončil s loňským rokem. Kvůli tomu, že působil v představenstvu firmy pobírající evropské dotace, ale zároveň měl na rozdělování dotací dohlížet coby člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, se na něj zaměřila i Evropská komise. Ta zjistila pochybení při udělení dotací Agrofertu za roky 2014 a 2015 ve výši 1,5 miliardy korun, a po Česku žádá pokutu 22 milionů korun. Politik se hájí tím, že rada fondu podle něj neměla na přidělování dotací vliv. 

Majitel rozsáhlého panství Karel Schwarzenberg inkasoval z pronájmů podle oznámení kolem 14,7 milionu korun, za prodej pozemků dostal tři miliony. Příjmy má například i z německého a rakouského důchodu a z honorářů. Bývalý ministr zahraničí, jenž loni pořídil za 640 tisíc korun zastavěnou plochu, však patří i k nejzadluženějším poslancům. Z hypotéky mu zbývalo ke konci roku splatit asi 9,6 milionu korun.

Rovněž mnozí další poslanci podle oznámení spláceli hypotéky a jiné úvěry. V porovnání s minulými léty se jeví, že obecně častěji investovali do nemovitostí, automobilů nebo cenných papírů. Zřejmě nejvíce peněz mezi poslanci vydal za vozidlo místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který si podle oznámení pořídil vůz Lexus za 1,5 milionu korun.

Příjmy z původních profesí i autorských práv

Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve sněmovně věnují lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Další se věnují i regionální nebo obecní politice.

Poslanec ČSSD Jan Birke si loni opět připsal 960 tisíc korun za působení ve Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch vykázal víc než stotisícový příjem ze zděděných autorských práv, jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dostal díky své původní herecké profesi asi 270 tisíc korun.

Zajímavostí je oznámení Martina Komárka (ANO), jenž do kolonky o podnikatelských aktivitách vepsal „autor, spisovatel“ a do kolonky místa jejich výkonu „psaní doma“ se smajlíkem.

Nejvyšší příjmy mezi poslanci vykázal podle dříve zpřístupněného oznámení šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zhruba 184 milionu korun. Drtivá většina z nich pochází z úroků z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert. Výnosy z nich nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho kvůli tomu nařkli z účelového obcházení daňových předpisů.

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Ve sněmovním registru byla postupně zpřístupňována tak, jak je zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru.