Kancléř sněmovny Morávek bral protiprávně odměny. Slíbil, že peníze vrátí

Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek pobíral v minulosti odměny za členství v dozorčích radách tří firem, ačkoliv to bylo v rozporu se zákonem. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle listu se Morávek nechoval podle pravidel ani poté, co v platnost vstoupil nový služební zákon. Morávek pochybení uznal a slíbil, že peníze vrátí.

Video Studio ČT24
video

Kancléř sněmovny Morávek bral protiprávně odměny

Kancléřem Poslanecké sněmovny je Morávek od začátku července. Komise, která na jaře nového kancléře vybírala, o Morávkových potížích s dodržováním zákona nevěděla, zjistily Hospodářské noviny. Morávek má podle listu štěstí, že nemusí mít bezpečnostní prověrku, protože kvůli problémům s „vedlejšími úvazky“ by ji nedostal.

Jan Morávek získal v letech 2013 a 2014 téměř 220 tisíc korun za členství ve statutárních orgánech Pražské vodohospodářské společnosti, východočeské krajské dopravní firmy OREDO a Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Morávek byl přitom zaměstnancem kanceláře sněmovny a podle tehdy platného zákoníku práce nesměl být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které provozují podnikatelskou činnost.

Kancléř chybu uznal. Peníze vrátí, nebo věnuje na charitu

Morávek uvedl, že své jednání považuje za chybu. „Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním,“ řekl Morávek deníku.

Podle HN se však Morávek nechoval podle pravidel ani poté, co začátkem roku 2015 vstoupil v platnost zákon o státní službě. O svém působení v dozorčích radách několika společností nepodal povinnou informaci tehdejšímu kancléři sněmovny Petru Kynštetrovi.

Morávek to vysvětluje jako neúmyslné opomenutí. „Bývalý kancléř sněmovny mi později tuto skutečnost vytkl, já jsem se za to omluvil a veškerá další angažmá ukončil,“ řekl Morávek listu. Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek podle HN opustil loni v dubnu.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz České televize uvedl, že se vše vyřešilo už loni. „Tato věc byla vyřešena pracovně právně v minulém roce. Bylo to řešeno vytýkacím dopisem,“ napsal Hamáček.

Morávek na zjištění Hospodářských novin zareagoval slibem, že 220 tisíc korun, které neoprávněně přijal, vrátí. „Budu hledat způsob, jak odměny za působení v dozorčích radách vrátit a s příslušnými firmami v té věci již komunikuji,“ uvedl kancléř pro HN. „Pokud by se ukázalo, že tyto odměny není z nějakého důvodu možné vrátit, jsem připraven celou jejich výši odeslat na dobročinné účely.“