Sobotka nemá ambici vrátit se do vedení sociální demokracie

Premiér Bohuslav Sobotka chce zůstat aktivním členem ČSSD, nemá však ambici vracet se do jejího vedení. Uvedl to v rozhovoru s ČTK. Sobotka funkce předsedy ČSSD a volebního lídra opustil zhruba před měsícem kvůli klesajícím preferencím. Tento model rozdělení role premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany však podle něj nemůže fungovat dlouhodobě.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Chci v každém případě zůstat aktivním členem ČSSD. A když to bude na úrovni Jihomoravského kraje, tak s tím nebudu mít vůbec žádný problém. Není mojí ambicí vracet se do vedení sociálnědemokratické strany,“ řekl Sobotka. Dodal, že má nyní více času na kampaň v Jihomoravském kraji, kde kandiduje do sněmovny, ale také na vládu.

Přesto si nemyslí, že by se z rozdělení funkcí šéfa hlavní vládní strany a premiéra měl stát standard. „Ten model nemůže fungovat dlouhodobě, já myslím, že by to bylo špatně,“ uvedl.

V současnosti podle něj řešení, pro které se inspiroval v Německu, pomohlo zvýšit dynamiku ČSSD a přineslo uklidnění uvnitř strany. Jak se rozdělení funkcí projevilo na preferencích strany, ale průzkumy ještě neukázaly. 

Únavné bylo podle Sobotky především řešení sporů uvnitř strany. „Připadaly mi hodně malicherné z pohledu toho, co má ČSSD za úkol ve společnosti. Jak musí hájit zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory.“ 

Za zřetelný výsledek svého konce v čele strany považuje uklidnění vnitřní situace ČSSD. „To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl učinit toto rozhodnutí. Myslím, že je potřeba, aby se sociální demokracie přestala zabývat sama sebou a soustředila se právě na volební kampaň, komunikaci s voliči,“ dodal premiér.