Úřady hlásí velký zájem o expresní cestovní pasy. On-line termíny jsou plné až do půlky srpna

Úřady letos hlásí zvýšený zájem o vydání expresních cestovních pasů, které lidé dostanou do šesti pracovních dnů. Oproti loňskému roku se počet žádostí zvedl o 62 procent. Větší zájem je i o klasické pasy vydávané do 30 dnů. Některé úřady už mají on-line termíny rezervované skoro na celé prázdniny.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jan Homolka

Ministerstvo vnitra eviduje od letošního ledna přes 13 tisíc vydaných expresních pasů. Ty se nově jmenují e-pas, další novinkou pak je jejich desetiletá planost – stejná, jako u klasických pasů. Vydání e-pasů je ale dražší: stojí čtyři tisíce korun.

„Občané žádají o vydání cestovního pasu ve zrychleném režimu zejména v těch případech, kdy jejich stávající cestovní pas již není platný nebo se blíží konec jeho platnosti, a potřebují v krátké době naléhavě vycestovat,“ řekla Klára Pěknicová z odboru tisku Ministerstva vnitra.

Ani s platným cestovním dokladem ale není jisté, že se lidé frontám vyhnou. „Mnoho zemí vyžaduje, a to je pro řadu lidí překvapení, aby pas měl platnost ještě po návratu z dovolené. Někdy je to šest měsíců, někdy je to dokonce jeden rok,“ upozorňuje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Více informací najdete na stránkách ministerstva zahraničí.

Kromě zájmu o rychlopasy ale meziročně roste zájem i o klasické cestovní pasy: za období od ledna do počátku července vzrostl počet žádostí oproti stejnému období loňského roku o 34 procent. Žadatelé tak musí přes léto počítat s frontami na úřadech.

Některá města sice nabízí rezervaci termínu podání žádosti on-line, čekací lhůty jsou ale velmi dlouhé. Opava má plno až do poloviny srpna, například ve Zlíně je možné objednat se až na 22. srpna. Pardubice nebo Praha 10 hlásí plno do konce července. Celkem letos ministerstvo vnitra vydalo už 624 tisíc cestovních dokladů.