Na deseti stanicích Česka mrzlo. Kvilda hlásila minus 3,4 stupně

Na Šumavě a v Jizerských horách v noci na pátek mrzlo, teploty pod nulou zaznamenalo deset stanic v republice. Největší mráz byl v lokalitě Kvilda-Perla na Šumavě, a to minus 3,4 stupně Celsia. Na šumavské Rokytské slati bylo minus 2,5 stupně Celsia.

Ilustrační foto
Zdroj: facebook Autor: Jana Beliharová

V Jizerských horách naměřili nejméně v osadě Jizerka, kde teplota klesla pod minus jeden stupeň Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na své stanici na Jizerce v noci zaznamenal minus 1,4 stupně. Minimum na soukromé stanici Jizerka-rašeliniště, která je asi o kilometr dále, bylo ještě o dvě desetiny nižší: minus 1,6 stupně Celsia.

To, že i v létě na Jizerce v noci mrzne, je podle Pavla Jůzy z ústecké pobočky ČHMÚ běžné. „Výjimkou je spíše letní měsíc, kdy na Jizerce nemrzne. Není to každý den, ale i v červenci mrzne jeden, dva či tři dny v měsíci,“ uvedl meteorolog.

„Mráz byl zejména v mrazových kotlinách, není to běžný terén. Velmi nízké teploty panovaly ale i jinde,“ řekl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Na dalších pěti stanicích totiž byly teploty do jednoho stupně Celsia a na velkém množství dalších stanic rtutě nepřekročily pět stupňů.

Červencový vpád chladného počasí není neobvyklý

Příliv studeného vzduchu se projeví i ve zbytku týdne, kdy se budou maximální denní teploty pohybovat jen kolem dvaceti stupňů Celsia, nejchladnější by podle meteorologů měla být sobota. „Také noci budou chladné, a to hlavně noc na neděli, kdy by minima mohla klesat na podobné úrovně jako dnes ráno,“ uvedl Martin Štros z meteocentrum.cz.

Připomíná, že červencový vpád chladného počasí není ničím neobvyklým. „V posledních deseti letech se stalo každý rok, že maxima v nějakém červencovém dni zůstala pod 20 stupni Celsia,“ podotkl. Posledním rokem, kterým toto překvapení nepřichystal, byl až rok 2006, tehdy měl nejchladnější den měsíce hodnotu 24 stupně Celsia, uzavřel.