Na kandidátce TOP 09 budou i zástupci Bursíkovy LES, mimo jiné Sommerová či Stehlíková

Bývalí vládní kolegové a současní předsedové stran Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Bursík (LES) představili ve čtvrtek spolupráci obou subjektů pro podzimní volby do sněmovny. Na kandidátce TOP 09 bude sedm zástupců Liberálně ekologické strany, mimo jiné režisérka Olga Sommerová nebo bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Sám Bursík naopak kandidovat vůbec nebude. Obě uskupení mají prý podobný názor na ekologii, zahraniční orientaci republiky i ochranu lidských práv.

TOP 09 představila kandidáty LES
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„TOP 09 je konzervativní strana a ochrana životního prostředí pro příští generace je bytostně konzervativní téma, kterému jsme se vždycky v našem programu věnovali. Velmi rádi využijeme spolupráci se stranou, která v této oblasti disponuje velikým odborným potenciálem a navíc s námi sdílí společné hodnoty v ochraně parlamentní liberální demokracie a v zahraničněpolitickém směřování České republiky,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Zapojení sedmi zástupců LES na kandidátky TOP 09 podle něj není pouze symbolické. „Dnes není čas na tříštění demokratických sil. Každý hlas, který je připraven bojovat proti oligarchizaci, je hlas, který není symbolický,“ řekl Kalousek.

TOP 09 už dříve oznámila, že na svou kandidátku pro sněmovní volby zařadí také zástupce Konzervativní strany, Koruny České a Klubu angažovaných nestraníků.

Podle Bursíka se programy v tom nejpodstatnějším shodují

Rovněž Martin Bursík uvedl, že LES nechce tříštit demokratické síly ve společnosti, a proto se strana rozhodla podpořit TOP 09. Tu vidí jako programově nejbližší, ačkoli se jejich programy zcela nepřekrývají, v tom nejpodstatnějším se ale shodují:

„Máme za to, že v těchhle volbách jde o hodně. Rozhoduje se o tom, jestli obhájíme polistopadový politický vývoj. Jestli Česká republika si udrží a ještě posílí orientaci směrem na západ, posílí svoji pozici v Evropské unii a v NATO,“ uvedl Bursík.

Nejvýraznější zástupkyní LES na kandidátkách TOP 09 bude první místopředsedkyně ekologického uskupení, režisérka Olga Sommerová. „Já jsem se ve svém životě přes 30 let snažila svými filmy upozorňovat na problémy společnosti a také jsem se jimi snažila bojovat proti nespravedlnosti. A protože moje filmařská profese má jisté omezení, rozhodla jsem se, že vstoupím do politiky, abych byla jednou ze sil, která bude bránit tomu, abychom ztratili svoje demokratické směřování,“ řekla Sommerová.

Dalším vyslancem LES bude na kandidátce TOP 09 bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ta se bude o přízeň voličů ucházet na 12. místě v Ústeckém kraji. Naopak Martin Bursík kandidovat nebude, na dotaz novinářů uvedl, že se chce soustředit na expertní práci a bude se podílet na vytvoření společného memoranda TOP 09 a LES o ochraně životního prostředí.