Česko zanedbalo hraniční kontroly, zní z Berlína. Chovanec se ohrazuje

Bezpečnostní expert německé CDU Armin Schuster kritizoval Prahu a Varšavu za to, že zanedbaly pohraniční kontroly během summitu G20 v Hamburku. Zde došlo k rozsáhlému vandalství během antiglobalizačních protestů. Český ministr vnitra Milan Chovanec se proti slovům z Berlína ohradil s tím, že znevažují spolupráci české a německé policie. Chce se obrátit i na spolkového ministra vnitra.

Milan Chovanec
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Schuster, který v německé vládní Křesťanskodemokratické unii (CDU) platí za experta na otázky vnitřní bezpečnosti, kritizoval Česko a Polsko za zanedbávání dohodnutého pátrání v pohraničí.

Obě země jsou sice podle něj aktivní na vnějších hranicích schengenského prostoru, ale zanedbávají ty vnitřní - jde prý především o problém při stíhání drogových deliktů a krádeží. Schuster má proto za to, že by možné nedostatky měla co nejrychleji prověřit Evropská komise a případně vůči daným státům zahájit řízení kvůli porušení unijních smluv. 

Samotná spolková republika od 12. června do minulého víkendu kvůli summitu G20 u hranic denně nasazovala v průměru tři a půl tisíce policistů a při přechodně obnovených kontrolách přímo na německých hranicích zadržela 744 hledaných osob. „Tento úspěch při pátrání ukazuje, že v Evropě bohužel platí heslo ‚volná jízda pro pachatele',“ řekl Schuster s tím, že dohodnuté pátrání v příhraničí v přiměřeném rozsahu provádějí jen Německo, Švýcarsko a „nově také Rakousko“.

Chovanec mluví o vnitroněmeckých politických hrátkách

Šéf tuzemského vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reagoval prohlášením, že se chce obrátit na německého ministra vnitra, protože podobná tvrzení podle něj znevažují česko-německou policejní spolupráci. Česká policie je podle něj s německými partnery v úzkém kontaktu a o žádných problémech ve vzájemné spolupráci na vnitřních hranicích nemá informace – a to ani během summitu světových ekonomik, jehož bouřlivý průběh v hamburských ulicích živí debaty na německé politické scéně už několik dní.

„Při konání summitu G20 byly zřízeny společné hlídky české a německé policie v příhraničních oblastech, při kterých probíhala nepřetržitá výměna informací. Dle informací Policie ČR osoby, které německá policie zajistila, měly pobytový vztah k SRN. Z toho důvodu jsou vedeny jako osoby v pátrání v systému německé policie, nikoliv v systému České republiky, a zadržela je až německá strana,“ podotkl český ministr. Věc vnímá jako vnitřní politické hrátky, které do evropské politiky nepatří, doplnil.

Chovanec upozornil, že Česká republika je při aktivitách na vnitřních hranicích vázána schengenskými pravidly o neprovádění kontrol. Na vnitřních hranicích ale Česko zintenzivnilo kontroly v souvislosti s migrační krizí a schengenské hodnocení ze strany Evropské komise z letošního jara podle Chovance na české straně neshledalo nedostatky.

Chovanec také uvedl, že má ujištění od české policie, že devadesát procent nelegálních migrantů je zadrženo na jižní Moravě, tedy při jejich vstupu na území Česka. „Je tedy naprosto vyloučené, aby přes území České republiky přejížděly stovky cizinců v pátrání, aniž by se dostaly do hledáčku policie,“ dodal ministr.

Pátrání do určité vzdálenosti od státních hranic provádějí policejní hlídky, které v blízkosti hranic monitorují provoz a zastavují některé automobily, zejména kvůli namátkovým kontrolám.