Jak se do LESa volá... Kalouskova TOP 09 spojí síly s Bursíkem

TOP 09 vytvoří pro říjnové sněmovní volby společnou kandidátku s Liberálně ekologickou stranou (LES) vedenou někdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Podobu spolupráce chtějí obě strany oficiálně oznámit ve čtvrtek.

Martin Bursík
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Zbyněk

V uplynulých dvou sněmovních volbách posílila TOP 09 své kandidátní listiny o zástupce hnutí Starostové a nezávislí, ti ale nyní po ukončení spolupráce s Kalouskovou formací kandidují do voleb v otevřené koalici s lidovci. Na rozdíl od hlasování před čtyřmi lety, kdy TOP 09 stačilo pro vstup do sněmovny překročit hranici pěti procent, tak musí získat koalice lidovců a STAN procent deset.

Stejně jako v případě Starostů nehodlá TOP 09 do otevřené koalice vstupovat ani s novým politickým partnerem, stranou LES Martina Bursíka. Někteří její členové se ale mají podle Aktuálně objevit na „topkařských“ kandidátkách. Cílem je zabránit tříštění hlasů liberálních voličů.

Schwarzenberg: Bursík kandidovat nechce

Jaká jména strany LES půjdou do voleb, dosud není jasno – prý nebude kandidovat ani bývalá zelená poslankyně Kateřina Bursíková, ani zakladatel environmentální formace Martin Bursík, což uvedl i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Mám dojem, že Bursík kandidovat nechce.“ 

Schwarzenberg také potvrdil, že se otevřená koalice vytvářet nebude: „Přeji lidovcům hodně štěstí, aby se do sněmovny dostali, ale je to riskantní hra.“ Straně TOP 09 přisuzují nejnovější předvolební průzkumy zisk zhruba mezi šesti až 7,5 procenta hlasů. Se zatím posledním volebním modelem přišla v pondělí agentura STEM, podle níž by TOP 09 získala 6,2 procenta, což by stačilo na deset mandátů. Strana LES se v průzkumech neobjevuje.

Pro obě strany nicméně nejde o premiérovou spolupráci. Kalousek s Bursíkem zasedali ve vládě Mirka Topolánka (první jako ministr financí, druhý v čele životního prostředí). Po odchodu ze Strany zelených pak Bursík (už coby předseda LES) kandidoval za TOP 09 před třemi lety do Senátu na Praze 1. Neuspěl ale hned v prvním kole.

Do druhého kola tehdy postoupil kandidát občanských demokratů Zdeněk Schwarz a nominant koalice lidovců a zelených, někdejší rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Ten také ve druhém kole voleb zvítězil.