Počasí se před půlnocí umoudřilo, voda odtekla. Zklidnila se i rozvodněná Valová

Část střední a jižní Moravy zasáhly v pondělí prudké bouřky. Nejvážněji udeřily v Olomouckém kraji, kde hasiči v pondělí večer a v noci vyjížděli ke 117 zásahům. Tolik práce obvykle mají za celý týden. 

Video Události
video

Přívalové deště zaplavily na Moravě sklepy i náměstí

Problémy, které způsobilo pondělní divoké počasí, už jsou ale minulostí. Hasiči sice ještě mají práci, jde ale už jen o dokončení toho, co bylo akutní večer a v noci. Na Prostějovsku je podle mluvčí hasičského sboru Vladimíry Hacsikové stále třeba dočerpat vodu z některých zatopených sklepů či spláchnout bahno z cest. V Prostějově hasiči také museli vyčistit stavidla dvou rybníků.

Celkově se ale situace do rána stabilizovala. „Do půlnoci se podařilo vyřešit veškeré události, které nám byly v průběhu podvečera oznámeny na operační středisko,“ zdůraznila mluvčí.

Také řeka Romže, známá též jako Valová, už poklesla. V noci byla divoká, ještě v pondělí večer se přitom pohybovala na hranici sucha, ale pak velmi prudce stoupla. V Polkovicích na Přerovsku se hladina během čtyř hodin zvedla z 51 až na 250 centimetrů. Kulminovala ještě před dosažením třetího stupně povodňové aktivity před půl druhou v noci. O dvě hodiny později na ní již povodeň skončila.

Zásah hasičů v Olomouckém kraji
Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Rybník v Krasicích nepřetekl 

Voda se do Romže dostala mimo jiné z polí v okolí Smržic na Prostějovsku. Stékala i do samotné obce, její obyvatelé hovořili až o metru vody na zahradách. Hasiči nechali ve Smržicích preventivně pytle s pískem proto, kdyby bylo třeba ochránit rodinné domy. „Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice,“ ujistila mluvčí. Obavy se nenaplnily ani v případě Krasického rybníka, kde hrozilo rozlití vody, ale i z něj stihla odtéct korytem potoka a rybniční výpusti.

Video Druhou bouřku v Suchém na Blanensku doprovázel silný liják a vítr
video

Druhou bouřku v Suchém na Blanensku doprovázel silný liják a vítr

Zdroj: iReportér: Jakub Dosedla

Přesto hasiči jen v Olomouckém kraji vyjížděli stosedmnáctkrát. Voda neušetřila ani větší města – na prostějovském náměstí se lidé brodili po kotníky ve vodě. V kempu v nedalekých Mostkovicích při bouřce spadl strom mezi stany. „Nikdo nebyl naštěstí zraněn,“ podotkla mluvčí Hacsiková. V Mostkovicích kroupy rozbily střechu domu ve výšce sedmi metrů, kterou hasiči s pomocí výškové techniky na dvou místech provizorně opravili.

Silné bouřky přitom nezpůsobily potíže pouze tam. Spoušť zůstala například i v Suchém na Blanensku nebo v Brně.