Ohřáté Česko pokropí příští týden deště

Po teplejším období posledních dnů lze podle meteorologů očekávat ve zbývajících červencových dnech a na začátku srpna teploty kolem dlouhodobého průměru, což je okolo 19 stupňů. Příští týden se mají přes den pohybovat u 25 stupňů Celsia. A hydrometeorologové předpovídají déšť.

„Období od 10. července do 6. srpna bude jako celek teplotně průměrné,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výhledu pro následující čtyři týdny.

Video Události za okamžik a počasí
video

Počasí ČT: S příštím týdnem přijdou deště

Upozorňují přitom na teplotní výkyvy v jednotlivých týdnech. Po pětadvaceti stupních panujících příští týden se v týdnu od 17. července mírně ochladí, ale poslední červencový týden by se teploty měly opět vrátit k 25 stupňům.

Nejvíce vody se čeká příští týden

Meteorologové nepředpokládají, že by množství srážek v následujících čtyřech týdnech překročilo hodnoty obvyklé pro tuto část léta. „Srážek se nejvíce očekává v nejbližším týdnu a postupně budou ubývat,“ uvedli hydrometeorologové.

Srážky doprovázející příchod nového týdne by měly snížit riziko vzniku požárů, které panuje především na jihu Moravy a východě Vysočiny. Výstraha meteorologů se týká okresů Třebíč, Břeclav a Znojmo. Během pátečních přeháněk v těchto oblastech napršelo jen do dvou milimetrů srážek a přetrvávající sucho je spolu s vysokými teplotami příznivé pro vznik a šíření požárů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 10. července do 6. srpna je 18,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1961, kdy průměr činil 15,5 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr, 22,4 stupně, meteorologové zaznamenali v roce 1994.