Herman versus sněmovna. Ani koalice neví, zda podpoří jeho památkový zákon

Na konec legislativního procesu dospěl návrh nového památkového zákona, který by na schůzi příští týden měli schvalovat poslanci. Pro KDU-ČSL představuje zákon jednu z priorit, podle ministra kultury Daniela Hermana má zákon zefektivnit péči o památkový fond. Návrh ale čelí kritice opozičních i některých koaličních poslanců. Sešlo se 56 pozměňovacích návrhů a dá se očekávat složitá debata.

Video Události
video

Události ČT: Památkový zákon nemá ve sněmovně nic jisté

Památkový zákon by měla dolní komora podle doporučení kulturního výboru schválit s úpravami, které se týkají například postupu při archeologickém výzkumu nebo možnosti nadále vyhlašovat památky místního významu. Poslanci podali desítky pozměňovacích návrhů, plénum podpoří patrně jen některé.

Profese se bouří

Pozměňovací návrhy k zákonu dorazily od opozičních, ale i koaličních zákonodárců. Pod třetinou z nich je podepsaný sociální demokrat František Adámek. „Nejen památkáři a architekti, ale i majitelé domů – všichni, kterých se zákon týká, s ním mají problém,“ tvrdí Adámek. Podle něj je lepší nemít žádný zákon, než přijmout špatný.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Zdroj: Stanislav Zbyněk
Autor: ČTK

Proti zákonu se postavily některé profese, kterých se dotýká. Podle památkářů například nechrání historická města. Mezi hlavní kritiky patří stavební historici. Obávají se totiž, že kvůli němu nebudou moct vykonávat svoji práci.

Michal Panáček

člen rady Sdružení pro stavebně-historický průzkum

„Navrhuje zcela neodůvodněně velmi drastická a přísná kritéria pro splnění toho, aby badatelé mohli vykonávat tuto činnost.“

Michal Panáček

člen rady Sdružení pro stavebně-historický průzkum

Je třeba vnímat zákon komplexně, tvrdí Herman 

Ministr kultury Daniel Herman ale poukazuje na to, že zákon vzešel za široké diskuse s odbornou veřejností. „Jsou to úzké skupiny lidí, které vidí jen ten svůj úhel pohledu. Není možné zohlednit jenom archeologický průzkum, nebo jenom památkovou péči,“ tvrdí.

Ministr kultury Daniel Herman
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Herman má za to, že zákon zprůhlední ochranu památek a pomůže hlavně jejich vlastníkům. K množství paragrafů i navržených změn ale nezaujal stanovisko ani garanční výbor pro kulturu, kterému předsedá Jiří Zlatuška z hnutí ANO.

„Bude na Poslanecké sněmovně, jak se zachová,“ míní Zlatuška. A dodává, že pokud bude ctěna koaliční smlouva, měl by Hermanův návrh projít. Situaci před konečným schvalováním ale navíc komplikuje fakt, že nejsilnější poslanecký klub koaličních sociálních demokratů se ještě nerozhodl, jak se k normě postaví.