Policisté odmítli obvinění, že po návštěvě čínského prezidenta napadli na služebně mladíka

Policisté Jan Nekvapil a Martin Kopp při výpovědi odmítli obvinění, že na služebně ubližovali mladíkovi, který byl spoutaný kvůli možnému spáchání přestupku. Podle obžaloby dostal dvě facky a byl škrcen. Policisté ale tvrdí, že mu nic neudělali. Případem se v pátek začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Obžalovaným hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Soud bude pokračovat 18. srpna.

Video Události
video

Policisté obvinění odmítli, mladík prý opustil služebnu bez zranění

K incidentu došlo 31. března letošního roku, tedy den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Údajně napadený student Josef Tajovský v pátek řekl, že tehdy zvolal směrem k policistům a vojákům, že by se měli stydět za čínského prezidenta.

Poté šel dál s přáteli, dokud k nim nepřijelo houkající auto, z něhož vylezli policisté, kteří po něm chtěli občanský průkaz. „Neřekli mi, proč mě zadrželi,“ podotkl mladík, kterému tehdy bylo 19 let a který studoval poslední ročník gymnázia. Dodal, že nebyl kvůli incidentu za žádný přestupek potrestán.

Státní zástupkyně Martina Adámková viní Nekvapila z toho, že v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech poškozeného podle obžaloby udeřil služebním odznakem a dal mu dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Druhý policista Kopp mu podle obžaloby později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle spisu mu dal také jednu facku. Podle státní zástupkyně nebyla zachována jeho lidská důstojnost, nebyl proti němu potřeba tak tvrdý zákrok a vznikla mu také bezdůvodná újma, což je proti předpisům.

Po incidentu zůstali oba policisté ve službě

Nekvapil při své výpovědi popsal, že společně se skupinou vojáků v metropoli čekali na vystřídání po službě. Procházela kolem nich skupina lidí a jeden muž je začal urážet. „Podle všeho byl pod vlivem alkoholu, choval se nevhodně, použil vulgarismy, měl nějaké připomínky a podobně,“ shrnul.

Tvrdil, že policisté chtěli muže prolustrovat, protože narušoval veřejný pořádek. Při kontrole údajně vytáhl z kapsy nějaký předmět, a tak ho spoutali s rukama za zády. Později se ukázalo, že podezřelým předmětem byl telefon. „Telefon může být brán jako zbraň,“ prohlásil Nekvapil. Dodal, že spoutání osoby, která je podezřelá maximálně z přestupku, je běžným policejním postupem.

Odmítl také, že by poškozeného na služebně fackoval. „Skutky popsané v obžalobě považuji za nepravdivé,“ řekl. Údajně mu jen luskl prsty u jeho levé tváře a mladík služebnu opustil bez známek zranění a za své jednání se policistům omluvil. Vinu odmítl i Kopp, který tvrdil, že se poškozený na služebně choval nevhodně. „Opakovaně nám říkal, že nás svleče z uniformy,“ prohlásil Kopp. Většinu z tvrzení obžalovaných ale poškozený odmítal. Po incidentu nebyl ani jeden z policistů postaven mimo službu.

Při návštěvě čínského prezidenta skončilo na policii 23 demonstrantů

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky.

Odpůrci čínského režimu v Loretánské ulici v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovala pouze v budově filmové a televizní fakulty, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.