Babiš povede ANO ve středních Čechách, Faltýnek na Vysočině

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude lídrem pro sněmovní volby ve středních Čechách. Žádost tamních oblastních organizací potvrdilo předsednictvo a celostátní výbor hnutí. Babiš chtěl původně kandidovat až z posledního místa a spolehnout se na preferenční hlasy, neúspěšně k tomu vyzval své kolegy i šéfy ostatních stran.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Krajská organizace mě navrhla a já jsem to akceptoval,“ řekl Babiš. Důvodem bylo to, že ve středních Čechách nemělo ANO jiného lídra a že se nechtěl vyhýbat debatám se svými soupeři, uvedl.

Babiš se ve středních Čechách utká mimo jiné se svým rivalem, předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD), lídrem SPD Tomiem Okamurou nebo předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Právě s Bartošem měl Babiš v neděli diskutovat v Otázkách Václava Moravce, účast ale odřekl, údajně kvůli nemoci člena rodiny. V kampani ale dál pokračovat celý týden. Podobně se vyhnul i debatě o svých kauzách počátkem května.

Dvojkou středočeské kandidátky bude bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. „Mám radost, že máme opět spousty skvělých nových lidí. Mají jasnou strategii, co chtějí v politice pro lidi udělat. Výhodou je, že si to nemuseli vysedět jako v tradičních stranách. Jsou to lidé, kteří něco umí, takové lidi česká politika potřebuje,“ komentoval to Babiš.

Jasno už je o lídrech ve všech krajích

Vedení ANO rozhodlo také o tom, že místopředseda hnutí a šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek bude volebním lídrem na Vysočině. Nahradil ministra financí Ivana Pilného, který mandát poslance obhajovat nechce.

Místo Faltýnka v čele olomoucké kandidátky převzal hejtman Ladislav Okleštěk. Stejně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák si bude muset v případě zvolení vybrat mezi funkcí hejtmana a poslance, uvedl Babiš.

V Jihočeském kraji zůstala v čele kandidátky poslankyně Radka Maxová, která dostala přednost před Babišovým poradcem pro zdravotnictví Adamem Vojtěchem - ten bude trojkou jihočeské kandidátky. 

Video 90’ ČT24: Politolog Daniel Kroupa
video

90’ ČT24: Politolog Daniel Kroupa o sestavování kandidátek

V Praze povede hnutí do voleb ministr obrany a místopředseda hnutí Martin Stropnický, za ním bude ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová povede kandidátku v Plzeňském kraji, ministr dopravy Dan Ťok v Karlovarském kraji a ministr životního prostředí Richard Brabec v Ústeckém kraji. 

Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček zůstal lídrem ve Zlínském kraji. V Královéhradeckém kraji bude mít ANO v čele kandidátky náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, v Pardubickém kraji dostal důvěru poslanec Martin Kolovratník. Jihomoravskou kandidátku povede náměstkyně hejtmana Taťána Malá. Libereckým lídrem zůstal pekař a cukrář Jiří Bláha.