Česko žhne, na jihu hrozí požáry

Zhruba v jižní třetině republiky od Tachovska po Zlínsko je zvýšené nebezpečí požárů. Meteorologové rozšířili dosavadní výstrahu v pondělí dopoledne s tím, že by se nebezpečí mohlo snížit ve středu večer. Největší riziko vzniknu požárů hrozí na některých místech na jižní Moravě. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Po pátečních bouřkách či krupobití Česko opět vysychá. Teploty stoupají a nejméně do úterý, ale spíše až do středy se to nezmění. Platí proto varování před požáry, a to v celém Jihočeském kraji, ve většině Jihomoravského, Zlínského a Plzeňského kraje a také na Třebíčsku na Vysočině.

„Index nebezpečí vzniku požárů dosahuje stupeň 4 – vysoké riziko, na jihu Moravy ojediněle až stupeň 5 – velmi vysoké riziko,“ upozornil Český hydrometeorologický ústav. V místech, kde výstraha platí, by měli být lidé obzvláště obezřetní, nerozdělávat oheň či nevypalovat trávu a také neodhazovat na zem cigaretové nedopalky.

Teploty budou průběžně stoupat až do středy, kdy bude přes den 31 až 35 stupňů Celsia. Již od úterý by se ale mohly alespoň místy objevovat přeháňky a bouřky. Ve středu mohou být bouřky i silné.

V dalších dnech očekávají meteorologové místy déšť a především ochlazení. Teploty rychle klesnou, ve čtvrtek by mělo být o devět až deset stupňů méně než ve středu. I v dalších dnech by se měla denní maxima pohybovat nanejvýš kolem 25 stupňů Celsia.

Video 90’ ČT24 - Počasí
video

90’ ČT24 o počasí s meteorology ČT