Blíží se letní dovolené. Výrazně roste zájem o chorvatské kuny

Sezona letních dovolených začíná a Češi míří do směnáren. Třebaže přibývá těch, kteří za hranicemi používají kartu. Nejvýrazněji momentálně roste zájem o chorvatské kuny. Právě u Jadranu lidé stále preferují mít hotovost s sebou.

Video Události
video

Nedostatek chorvatské měny směnárnám nehrozí

Češi, kteří v létě zamíří do Chorvatska, většinou chtějí cestovat už vybaveni místní měnou. Směnárny hlásí, že v porovnání s loňským rokem vzrostl zájem o chorvatské kuny na více než dvojnásobek.

Nedostatek chorvatské měny ovšem ani při zvýšeném zájmu ze strany turistů směnárnám nehrozí. Pravidelně dostávají zásoby této měny v hodnotě desítek až stovek milionů korun.

Menší zájem letos naopak směnárny zaznamenávají u eura

„Zájem o směnu eura je nižší oproti loňskému roku, pravděpodobně lidé trochu vyčkávají a čekají, že se může euro přiblížit hranici 26 korun,“ tvrdí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Dalším důvodem je také častější využívání karet v zahraničí. Jen loni platby vzrostly o čtvrtinu; výběrů v zahraničí také přibývá. Pokud obchodníci anebo bankomaty dávají možnost volby, odborníci doporučují zachovávat platby i výběry v lokální měně.