Komunisté si schválili volební program i heslo: Mír, spravedlnost a bezpečí

Širší vedení KSČM schválilo program před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Do kampaně strana půjde s heslem „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“. Komunisté stále chtějí vybudovat socialismus. Mezi jejich záměry patří vystoupení z NATO či odmítání migračních kvót.

Vojtěch Filip
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Voliče budou chtít komunisté oslovit volebním heslem, které bude mít dvojí podobu. Delší „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“ bude pro grafické účely kráceno na „Mír, spravedlnost a bezpečí“.

Program je členěn do pěti částí. „První začíná otázkami míru a bezpečí, tedy život bez obav. Druhá se věnuje sociálním otázkám,“ poznamenal místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš. Další tři řeší ochranu životního prostředí, demokracii a lidská práva a v neposlední řadě ekonomické záležitosti.

„Musí fungovat prosperující ekonomika, to znamená aktivnější roli státu, snížení závislosti na cizině a věnovat se zvyšování přidané hodnoty. Více inovací ve firmách a investovat do českých podniků,“ popsal záměry strany Dolejš, který program připravoval.

Socialismus postupně

„Nelze nezmínit, že naším cílem zůstává socialismus, byť moderní socialismus, a že společenské podmínky chceme měnit postupnými kroky ve prospěch většiny,“ podotknul Dolejš. Vysvětlil, že většina sociálních požadavků KSČM není nová, ale kdyby se měly všechny splnit, bylo by to náročné. „Vyžadují silný sociální stát a fungující ekonomiku. Tudíž logicky naše vize sociální spravedlnosti se musí opírat o prosperující ekonomiku, kde jako důležitý prvek vidíme aktivní roli státu,“ zopakoval.

Stát by se podle něj měl věnovat strategickým otázkám, měl by být aktivní investor a podporovat české podniky tak, aby se snížila závislost na zahraničí. Za nástroj k tomu označil vznik státní komerční banky, která by se věnovala podpoře českých projektů.

Mezi dalšími body programu je zvyšování důchodů, na které chce KSČM podle Dolejše získat dostatek peněz zajištěním vyšších mezd, ze kterých stát získá vyšší odvody. „Neobejdeme se ale bez toho, aby byly zapojeny i veřejné finance,“ podotkl.

Důchody a Dukovany

Komunistický program dále slibuje třeba zavedení branné výchovy, omezení zahraničních misí, nezvyšování spoluúčasti pacientů, vzdělávání bez školného či novomanželské půjčky. Požaduje také obecné referendum, omezení národní a bruselské byrokracie či revizi a zdanění církevních restitucí. Komunisté chtějí také zahájit výstavbu dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Podle Dolejše bude mít strana na centrální úrovni na volby 25 milionů korun, další peníze mají dát regiony i jednotliví kandidáti. KSČM si už domluvila billboardy, bannery a plakátovací plochy. V září plánuje rozdávání volebních novin. Hlavní část volební kampaně chce zahájit na konci srpna. „Máme vytipovaných několik akcí, které budou mít nadregionální přesah, kde se zapojíme všichni,“ plánuje Dolejš.

V posledních sněmovních volbách dostala KSČM 14,9 procenta hlasů, což jí zajistilo 33 poslanců ve dvousetčlenné dolní komoře Parlamentu. Podle posledního průzkumu společnosti TNS Kantar pro Českou televizi mají komunisté asi desetiprocentní podporu.