Vyhrožoval, že vystřílí parlament, soud ho zprostil obžaloby. Výrok prý nebyl „společensky škodlivý"

Odvolací krajský soud v Táboře zprostil v minulých dnech obžaloby Martina Holkupa. Bývalý voják a člen paravojenské skupiny Českoslovenští vojáci v záloze v reportáži pořadu Reportéři ČT v roce 2015 uvedl, že v první den války by měl lid postřílet svoji vládu, a českým politikům vzkázal, že nejprve se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu. V listopadu za tuto výhrůžku dostal od Okresního soudu v Písku podmínečný trest na osm měsíců. Odvolací soud ale Holkupovy výroky nepovažuje za společensky škodlivé a obžaloby ho zprostil.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Nebezpečná hra na vojáky III

„Když se podíváte do našeho prohlášení, tak tam máme citát Ernesta Hemingwaye, který jednoznačně říká, že lid by měl v první den války postřílet svoji vládu. A tohle politikům vzkazuju, že jestli nás do toho dovedou, tak první se bude střílet ve Strakově akademii a v parlamentu. Ať si to uvědomí,“ řekl Holkup v reportáži z října 2015.

Holkup je bývalý voják a člen paravojenské skupiny nazvané Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. „Oni se prezentují jako bývalí vojáci, to ovšem nejsou vojáci v aktivní službě. Jsou to soukromé osoby a nemají žádné právo používat například zbraně ani oficiální uniformy,“ vysvětlil armádní generál v záloze a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

V době, kdy Holkup výrok vynesl, se domníval, že čeští politici spolu se Severoatlantickou aliancí plánují válku proti Rusku. „Samozřejmě pod vlajkou NATO do žádné války nepůjdeme a jsme připravení se vůči státu a takovým opatřením aktivně bránit,“ řekl.

Okresní soud odsoudil Holkupa k osmi měsícům

Kvůli jeho výrokům ho v listopadu 2016 Okresní soud v Písku odsoudil k podmínečnému trestu na osm měsíců. Podle soudce Martina Krále spáchal přečin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.

Minulý týden ale odvolací soud v Táboře rozhodl opačně a Holkupa zprostil obžaloby. Výroky sice prý nesou znaky trestného činu vyhrožování, soud je ale nepovažuje za dostatečně společensky škodlivé. „To, že někdo někde něco vykřikuje, ještě neznamená, že to má určitý náboj škodlivosti,“ vysvětlil místopředseda krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Kučera.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Nebezpečná hra na vojáky skončila rozsudkem

Zdroj: ČT 1

„Tady došlo k jednání, které dva nezávislí odborníci v oblasti trestního práva posoudili odlišně jenom z důvodu, jestli je to společensky škodlivé, nebo ne. A to je velmi tenká hranice,“ komentovala případ bývalá ministryně spravedlnosti a právnička Helena Válková (ANO).

Státní zástupkyně zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu

„Je běžné, že lidé přehánějí a činí výroky, které nemyslí vážně,“ konstatoval vedoucí katedry trestního práva PF UK v Praze. „Ale tady je to člověk, který se zabývá tím, že běhá po lesích, cvičí se zbraní, koná jakási pořadová cvičení spolu se stejně orientovanými muži. To spíš svědčí pro závěr, že to myslí vážně, ne že to myslí z legrace.“

Kučera ovšem uvedl, že soud neposuzoval jen samotný výrok obžalovaného, ale zabýval se i dalšími souvislostmi. „Pan Holkup je bezúhonný člověk, který neměl nikdy žádný škraloup. Z domovní prohlídky, která byla u něj provedena, nebylo zjištěno nic, co by nasvědčovalo, že se připravuje na nějaký ozbrojený konflikt,“ řekl.

Proti rozsudku krajského soudu již není možnost odvolání. Státní zástupkyně Alena Píchová ale prý zvažuje možnost mimořádného opravného prostředku, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu.