Šrytr obžalovaný z vraždy kriminálního bosse Běly je venku z vazby

Soud pustil z vazby Pavla Šrytra. Ten přitom čelí spolu s Jánem Kacem obžalobě z vraždy kriminálního bosse Antonína Běly. Oba vinu odmítají a pomohly jim i změny výpovědí některých svědků, kteří k soudu přišli.

Pavel Šrytr
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Poté, co někteří klíčoví svědci nepodpořili u soudu policejní verzi, podle které byli za smrt Antonína Běly zodpovědní Pavel Šrytr s Jánem Kacem, pokračovaly v podobném duchu i další výpovědi. Soud se zajímal o Šrytrův vztah k Bělovi označovaného za jednoho z nejvlivnějších kriminálních bossů 90. let. Dva svědci jej popsali jako dobrý až přátelský.

Další svědek, který ve vězení seděl se synem Antonína Běly Jaroslavem, potom vypověděl, že slyšel, jak se Běla mladší pokouší manipulovat se svědky a instruovat je, jak mají u soudu hovořit.

Pavel Šrytr se nyní dostal po dlouhé době na svobodu. K soudu jej sice přivedla eskorta z vazební věznice, ale soud jej z vazby propustil. Musel ovšem složit kauci přesahující milion korun, odevzdat cestovní pas a slíbit, že se nebude vyhýbat stíhání. Bude na něj dohlížet probační úředník.

Ve vazební věznici strávil Šrytr patnáct měsíců. Soud ji prodlužoval v obavě, že by mohl utéct nebo ovlivňovat svědky. Že nyní může ven, je podle mluvčí Krajského soudu v Praze Pavlíny Bočkové tím, že vazební důvody oslabily například délkou jejího trvání i vývojem soudního procesu, kdy již byla vyslechnuta většina svědků. Rozhodnutí o ukončení vazby padlo již před několika dny, ale ještě se čekalo, zda státní zastupitelství nepodá stížnost. To se nestalo.

Ján Kaco byl z vazby propuštěn již dříve. Šrytrova advokátka Karolína Babáková kritizovala soud, že se totéž nestalo i v případě jejího klienta. „Délka vazby mi přijde u nevinného člověka naprosto zrůdná,“ řekla. První pokus o propuštění Pavla Šrytra z vazby ovšem učinil krajský soud již v dubnu. Tehdy si však stěžovalo státní zastupitelství a vrchní soud rozhodnutí zrušil.

Kdo zabil Bělu, zjišťovali policisté dvacet let

Oba obžalovaní odmítají, že by měli Antonína Bělu na svědomí, a tvrdí, že zájem na jeho smrti mělo buď Bělovo blízké okolí, nebo dokonce arménská mafie. To naopak odmítá Bělův syn. Obžaloba stále spoléhá na některé svědky, například bývalý Šrytrův kolega ze zásahové jednotky řekl, že se mu sám Šrytr „svěřil, že on pana Bělu střelil jednou ranou do hlavy“. Žalobkyně má také listinné důkazy.

Vraždu Běly, od které letos v dubnu uplynulo 21 let, provedlo maskované komando o nejméně pěti lidech, když v noci vniklo do jeho domu.

Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

Zavražděný Antonín Běla (vpravo)
Zdroj: ČT24

V médiích se krátce po vraždě Běly objevovaly informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší v květnu u soudu uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu „prsty“ nemá.

Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo jen několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali.

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.