Česko zasáhly bouřky, vytopily sklepy, ale velké škody nezpůsobily

Hasiči vyjížděli v úterý odpoledne k zatopeným sklepům i popadaným stromům. Až do večera platila výstraha před silnými bouřkami spojenými s krupobitím a také silným větrem. Nakonec ale byly mírnější, než se meteorologové obávali.

Ačkoli byly srážky nejsilnější na východě až severovýchodě Čech, voda stékala po chodnících i v Dobré Vodě v jižních Čechách

Zdroj: ČTK Autor: Ján Honza

Ačkoli se výstraha týkala i Moravy a Slezska, vydatně pršelo hlavně na pomezí Čech a Moravy. V Bílém Újezdě na úpatí Orlických hor napršelo odpoledne za dvě hodiny 55 milimetrů.

Do večera se situace zklidnila, i když srážky se stále objevují. „V tuto chvíli už bouřky nemáme, ale máme ještě na řadě míst republiky déšť. Může být i vydatnější,“ řekl po jedenácté večer meteorolog František Šopko. Nejde však podle něj o přívalové deště. Prší hlavně na severovýchodě Čech od Libereckého po Pardubický kraj a také v Moravskoslezském kraji. Zejména na východě Čech, kde byly odpolední úhrny největší, platí, že kdyby se v noci rozpršelo více, mohly by se rozvodnit menší vodní toky. Podle meteorologů by proto lidé do rána měli nechat zavřená okna.

Celou zemí klátily i silné poryvy větru a sužovalo ji krupobití. Odpoledne padaly kroupy například na Táborsku nebo Strakonicku, kde se zároveň prudce ochladilo.

Přívalový déšť vytopil sklepy na Rychnovsku. „Jako když otevřou ventil.“

Prudký déšť již brzy odpoledne zasáhl Rychnovsko, zejména v okolí Týniště nad Orlicí. „Bylo to hodně rychlé, jako když nahoře otevřou ventil. Za malou chvíli spadlo skutečně velké množství vody,“ popsal týnišťský starosta Libor Koldinský.

V Týništi i na dalších místech na Rychnovsku pak zasahovali hasiči u vytopených sklepů. „První výjezd k čerpání vody ze sklepů byl zaznamenán těsně před 14:00, hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů v týnišťských ulicích Okružní, Vrchlického, Družstevní, Československé armády a v Poštovní ulici v Albrechticích,“ přiblížila mluvčí hasičského sboru Anna Kuthanová.

Hasiči také pomohli zajistit plechy na střeše domu v Třebechovicích na Královéhradecku, které se v bouři uvolnily, a zasahovali u několika stromů, které neodolaly počasí a buď spadly, nebo jejich pád hrozil.

Video irep1706061
video

iReportér Michal Zajonc: Po dešti v Javorníku

iReportér Michal Zajonc: Po dešti v Javorníku

iReportér Petr Jiskra: Bouřka v Jičíně

Výstraha platila do 23 hodin

Výstraha, kterou vydali meteorologové, platila odpoledne pro všechny kraje, pro východní část Česka ji vydal ČHMÚ s vysokým stupněm nebezpečí, pro zbytek území s nízkým stupněm nebezpečí. Na západě republiky vypršelo varování ve 20 hodin, na východě až ve 23 hodin.