Česko zasáhnou v úterý bouřky, hrozí i kroupy a přívalový déšť

V úterý odpoledne a večer dorazí na území celé republiky silné bouřky doprovázené nárazovým větrem o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu nebo kroupami. Hlavně ve východní části Česka mohou přinést i přívalové srážky. Déšť může ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy, varovali meteorologové.

Video Události za okamžik a počasí
video

Předpověď počasí

V Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Libereckém kraji platí výstraha před bouřkami od úterního poledne do 21:00, ve zbytku republiky od 15:00 do 23:00.

Během přívalových srážek by mohlo napadnout až kolem 40 milimetrů vody. „Silnější bouřky hrozí více ve východní polovině republiky,“ uvedl meteorolog ČT Michal Žák.  Večer a v noci na středu pak bude bouřková činnost od západu ustávat.

Video Studio ČT24
video

Žák: Před blesky vás ochrání automobil i vlak

Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, uklidit či upevnit zahradní nábytek, slunečníky a další volně položené předměty. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví a zásahem bleskem. 

Pokud je to možné, neměli by se lidé během bouřky pohybovat na volném prostranství nebo plavat ve vodě. Pomerně bezpečné je podle Žáka schovat se v autě nebo v budově s hromosvody.