Hrad otevřel veřejnosti reprezentační prostory. Přišlo přes 6 tisíc lidí

Běžně nepřístupné prostory, vůbec poprvé třeba Rudolfovu galerii. Opět po roce mohli lidé navštívit nejhonosnější sály Pražského hradu. Do prezidentského sídla dorazilo přes 6400 lidí. Navzdory bezpečnostním opatřením se lidé před vchodem příliš nezdrželi.

Video Události
video

Nejkrásnější prostory Hradu se otevřely veřejnosti

Veřejnost mohla navštívit jinak nepřístupné sály, salony a místnosti v Novém paláci, jako třeba Španělský sál, Rudolfovu galerii, Trůnní sál nebo Habsburský salon. „Návštěvníci nejvíce oceňovali expozici připomínající světoznámého architekta Jože Plečnika, stejně jako kulatý jídelní stůl prostřený v ceremoniálním stylu státní večeře,“ uvedl mluvčí.

Návštěvníci se vedle prohlídky prostor dozvěděli, které protokolární a společenské události se v daných místnostech odehrávají. V jednotlivých salonech byly také vystaveny fotografie z protokolárních akcí, třeba jmenování ústavních činitelů, soudců a generálů, nástupní audience velvyslanců nebo přijetí oficiálních návštěv ze zahraničí.

Reprezentační prostory Pražského hradu se nacházejí v prvním podlaží Nového královského paláce. Rezidence panovníků byla vystavěna postupně v letech 1564 až 1616 pro Maxmiliána II. a Rudolfa II. Celý komplex byl stavebně sjednocen a upraven v rámci tereziánské přestavby ve stylu barokního klasicismu v letech 1753 až 1775.

V západním křídle Nového paláce, jehož vstupní část upravil pro prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka Josip Plečnik, návštěvníci dnes zhlédli zmíněnou malou expozici. Představuje průřez realizacemi tohoto architekta na Pražském hradě, včetně originálního mobiliáře.