Valachová si demisi nerozmyslí. Do návratu Zemana chce ještě diskutovat s Pilným o rozpočtu

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si podání demise nerozmyslí a stáhnout se ji nechystá. Své odvolání čeká po návratu prezidenta Zemana z Vietnamu, do té doby chce jednat s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) o rozpočtu na příští rok. Valachová také na brífinku oznámila, že byla rozdělena další část sportovních dotací.

Kateřina Valachová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Právě kvůli dotační kauze se Valachová rozhodla opustit post ministryně. Původně chtěla odejít z vlády ke 31. květnu, kdy Senát projednával kariérní řád učitelů. Jenže horní komora zákon vrátila do sněmovny.

Prezident Zeman dal Valachové čas do 10. června, kdy se vrací z cesty po Vietnamu a Kazachstánu, aby si případně demisi rozmyslela. Podle něj je totiž výměna ministrů pár měsíců před volbami nesmysl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak uvedl, že by změna v čele resortu školství měla být rychlá. Valachovou by měl nahradit její politický náměstek Stanislav Štech.

Kateřina Valachová s premiérem jednala během čtvrtka: „Považovala jsem za nutné ubezpečit ho, že jsem demisi nestáhla, demise platí,“ řekla Valachová. Dodala, že svou demisi podávala v „rozbouřené době“ vládní krize a policejního vyšetřování na ministerstvu. Nemyslí si ale, že by se její odchod oddaloval. „Situace se podle mého soudu vyvíjí standardně. Čas na výměnu neexistuje a neexistoval. Počkáte týden a uvidíte předání štafetového kolíku,“ dodala ministryně.

Do svého odchodu chce ještě ministryně jednat s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). „V několika dnech, které mě s ohledem na nepřítomnost prezidenta v republice zřejmě čekají, chci ministrovi Pilnému zrekapitulovat všechny karty, které máme v ruce a které jsou závazné,“ řekla k financím pro školství ministryně.

Valachová končí kvůli dotační kauze, ve které figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Policie v souvislosti s touto kauzou zadržela i vlivného sociálního demokrata Karla Březinu. Valachová však na brífinku odmítla, že by na ministerstvu dál pracoval jako poradce. Skončil prý po obvinění Kratochvílové a letos od ministerstva nedostal žádné peníze.  

Ministerstvo rozdělilo přes 200 milionů na mimořádné sportovní akce  

Po vypuknutí aféry zastavilo ministerstvo vyplácení veškerých dotací a začalo je přezkoumávat. Teď postupně uvolňuje miliony pro sportovní oddíly. V těchto dnech rozdělilo 206 milionů korun na mimořádné sportovní akce a postupně začne s jejich vyplácením. Na tento program netrpělivě čekali organizátoři akcí, které už proběhly: např. nedávný veslařský šampionát v Račicích či lednové mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě. Ministerstvo také dokončilo druhou část financování sportovních oddílů ve výši 253 milionů.

Video Studio ČT24
video

Brífink k rozdělování sportovních dotací

Veslaři nakonec dostanou jen 75 procent požadované dotace, tedy 12,5 milionu korun, jelikož se na ně vztahují loňská pravidla a nejde o projekty schválené vládou. Podle předsedy veslařského svazu Dušana Macháčka tak bude svaz v dluhu 2,5 milionu plus dalších šest milionů, které investoval do cílové věže.

Pouze tři čtvrtiny dostali také krasobruslaři, a to více než devět milionů. Srpnové mistrovství světa kanoistů v Račicích pak více než 11 milionů.

Plnou dotaci obdrželo červnové mistrovství Evropy basketbalistek v Praze a Hradci Králové (23 milionů) či Kontinentální pohár v atletice (20 milionů).

„Jde o mimořádné sportovní akce schválené vládou prostřednictvím ministerstva školství. To je krok, který jsem prosadila já, ale je účinný až od ledna. Proto vyzývám svazy, aby v budoucnu usilovaly o to, aby jim vláda přiřknula tento status a měly bezpečnou stoprocentní dotaci,“ upozorňovala Valachová s tím, že kompletní seznam schválených dotací bude zveřejněn ve čtvrtek.

Program na podporu sportovních svazů: žádosti do konce příštího týdne    

Ministerstvo rovněž rozeslalo dalších 253 milionů přímo do sportovních oddílů podle počtu dětí. Jde o druhou část programu 2, o poslední třetině se rozhodne v příštích dnech. 

Během čtvrtka pak bude vyhlášen program na podporu sportovních svazů, jehož pozastavení způsobuje většině sportovních organizací ekonomickou krizi. „Do konce příštího týdne, tedy pět pracovních dní, budou mít svazy možnost podávat žádosti, když to stihnou rychleji, budeme rychleji administrovat. Platí slib, že do konce června získají všechny sportovní svazy svou dotaci, která jim náleží. Vše bude řešeno transparentně a pravidla jsou přísnější,“ uvedla Valachová. 

Ministerstvo rovněž rozešle do sportovního prostředí avízo o podobě nového investičního programu, který byl zrušen v důsledku vyšetřování policie ohledně obvinění, že se na něm domlouvala Kratochvílová s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. V nové podobě bude program vyhlášen v průběhu června. „Jedna část bude do 10 milionů korun, druhá do 20 milionů korun. Po vyhlášení budou mít žadatelé zhruba měsíc na podání žádostí,“ dodala ministryně. 

Video Události v regionech (Praha)
video

V Lázních Bělohrad už se tenisové kurty staví, proto se čeká na novou výzvu

Právě na tento program spoléhali v Lázních Bělohrad, letos na jaře se tam dozvěděli, že projekt výstavby nových tenisových kurtů byl úspěšný a získá čtyřmilionovou dotaci. Stavební práce už proto začaly. 

Radost ovšem postupně vystřídalo zklamání, areál má koncem srpna hostit prestižní celorepublikový turnaj žen, jenomže peníze na investice vyčleněné z městské kasy docházejí a starosta bude muset přesvědčit zastupitele, aby radnice akci dofinancovala sama. Proto se Lázně Bělohrad do nové dotační výzvy určitě přihlásí znovu.