Po tropických dnech dorazily do Česka velmi silné bouřky

Silné bouřky s krupobitím, nárazovým větrem a přívalovým deštěm zasáhly Čechy a postupují dále na východ. Například v jižních Čechách byly v úterý večer kvůli bouři desítky lidí bez proudu. Výstraha meteorologů platí v některých krajích až do středečního rána. Vysoké nebezpečí silných bouřek platí zejména pro severozápad republiky. 

Hasiči měli na jihu Čech do 22:00 sedm výjezdů, zasahovali hlavně u spadlých stromů. Uvedli to mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha a operační důstojník jihočeských hasičů Radek Bukovjan.

„Mám hlášeny jen čtyři poruchy na linkách vysokého napětí. Tři na Jindřichohradecku a jednu u Mydlovar. S ohledem na předpověď je to relativně klidná situace. Postihlo to desítky zákazníků, ale protože to byly většinou údery blesku, ne fatální poruchy, tak si myslím, že už většina z nich má dodávky obnovené. Není to nic dramatického,“ řekl Vácha.

Kde platí varování

Do střední Evropy ale směřuje studená fronta, s jejímž příchodem se na řadě míst Česka vyskytují silné, místy až velmi silné bouřky. S nimi se může objevit také krupobití, nárazový vítr a přívalové srážky s úhrny 30 až 40 milimetrů.

Na pozoru před nimi by se měli mít zejména lidé v Libereckém a Ústeckém kraji, pro které platí výstraha ČHMÚ upozorňující na vysoké nebezpečí silných bouřek do středeční 2. hodiny noční.

V dalších krajích by měly být bouřky o něco slabší, ale pořád relativně silné. V Karlovarském a Plzeňském kraji má podle meteorologů bouřit do úterní půlnoci a ve zbývajících českých krajích, na Vysočině a na jižní Moravě přibližně do druhé hodiny. Pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský platí výstraha před bouřkami od úterních až do středečních 6:00.

Výstraha před silnými bouřkami
Zdroj: ČHMÚ
Autor: ČT24

Teplota vzduchu během dne stejně jako v pondělí vystoupala nad tropických 30 stupňů Celsia. Teplotní rekordy hlásí téměř půlka stanic měřících aspoň třicet let. Na každé páté byl přepsán i rekord za květen. Nejtepleji bylo v Průhonicích, a to 34,5 stupně.

Na Vysočině byly teplotní rekordy překonány na 12 místech. Nejtepleji bylo v Havlíčkově Brodě, a to 32,4 stupně Celsia. Rekord z roku 2005 byl téměř o stupeň nižší. V Moravskoslezském kraji padaly rekordy hlavně na Bruntálsku. Nejtepleji bylo v Chuchelné na Opavsku – 31,1 stupně.

Video Přívalový déšť zatopil některé silnice
video

Přívalový déšť zatopil některé silnice

Zdroj: iReportér/Zuzana Janíčková-Filoušová

Nové teplotní rekordy naměřili i v Olomouckém kraji. Nejvyšší teplotu zaznamenala stanice v Olomouci-Holici, a to 31,5 stupně. V jižních Čechách na stanicích, které jsou v provozu aspoň třicet let, naměřili meteorologové deset rekordů. Nejtepleji, 32,6 stupně bylo v Českých Budějovicích. Na jižní Moravě bylo nejtepleji, 33,6 stupně, v Brně-Žabovřeskách a Brodě nad Dyjí. 

Omezit zátěž, vyhýbat se slunci

Současně zůstává v Česku extrémně podprůměrný stav celkového množství ozónu, a tedy vysoký UV index. Meteorologové proto lidem radí, aby se snažili předejít přehřátí a dehydrataci organismu tím, že omezí fyzickou zátěž, nebudou pobývat na slunci zejména přes poledne a odpoledne a budou pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu.

Při pobytu na slunci by neměli zapomínat na ochranné prostředky jako krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. V souvislosti s očekávanými bouřkami zmínili možnost ojedinělého zatopení níže položených míst a sklepů a nebezpečí úrazu předměty, které se uvolní ve větru. Hrozí i zásah bleskem.

Předpověď počasí
Zdroj: ČHMÚ
Autor: ČT24