Fotbalová asociace peníze dostane. I tak si ale bude muset půjčovat od UEFA

Fotbalová asociace ČR se může i přes aktuální obvinění zúčastnit dotačního řízení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Oznámila to šéfka resortu Kateřina Valachová s tím, že je potřeba ctít presumpci neviny. FAČR si ale i tak zřejmě bude muset půjčit od UEFA, už má předjednanou půjčku ve výši dva miliony eur. Sportovní svazy se také v rozporu s původním záměrem do konce pololetí dočkají všech chybějících finančních výplat, původně měly dostat jen polovinu.

Video Studio ČT24
video

Valachová: FAČR peníze dostane, ctíme presumpci neviny

„Fotbalová asociace České republiky se může přihlásit o dotaci do nové výzvy, kterou pro sportovní svazy vyhlásíme 31. května. V rámci těchto dotací bude posouzena stejně jako ostatní žadatelé,“ oznámila Valachová po zasedání Národní rady pro sport, ministerského poradního sboru. „S ohledem na presumpci neviny a právní analýzu MŠMT jí budou vyplaceny finanční prostředky z dotací, které ministerstvo školství spravuje,“ dodala.  

FAČR si chce půjčit dva miliony eur od UEFA 

Jenomže podle generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky má asociace peníze na provoz jen v řádech dnů. Aby vydržela do konce června, bude muset požádat o půjčku na UEFA. 

„V tuto chvíli se nacházíme ve velmi složité finanční situaci. A i ten měsíc do vyplacení dotací je pro nás velmi dlouhý termín. FAČR musí už pět měsíců hospodařit s vlastními zdroji, což je problematické,“ upozorňoval Řepka na tiskové konferenci. 

„Naše doba přežití se pohybuje je v řádu dnů. Proto jsme oslovili UEFA a předjednali jsme si půjčku ve výši dva miliony eur (asi 53 milionů korun). Počkáme na valnou hromadu 2. června, kdy bude znám nový předseda a nový výkonný výbor FAČR a ti o půjčku zažádají. UEFA by nám pak měla peníze poslat do deseti dnů. Je to nezbytná nutnost, abychom přežili červen,“ dodal generální sekretář.  

Ministerstvo veškeré sportovní dotace preventivně zmrazilo kvůli policejní razii mezi sportovními funkcionáři a zástupci školského resortu, kteří mají tělovýchovu na starost.

Pro podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku – čili kvůli obavám z manipulace se sportovními dotacemi – kriminalisté stíhají náměstkyni ministryně školství Simonou Kratochvílovou, bývalého šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu a šéfa FAČRu Miroslava Peltu.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Ten už také stáhl svůj zájem obhajovat křeslo šéfa asociace, zátah měl dopad i na nejvyšších místech ministerstva, šéfka resortu Valachová kvůli vazbě své náměstkyně opustí ministerskou pracovnu na konci měsíce. 

FAČRu hrozilo, že zůstane bez peněz po celé vyšetřování

Protože je mezi obviněnými i FAČR jako právnická osoba, hrozilo, že nebude moci čerpat dotace do skončení případu. Národní rada vyzvala FAČR k předložení podrobné zprávy o hospodaření, cestu k čerpání dotací umožnila právě po posouzení právní situace. Valachová nicméně zdůraznila, že se jedná o mimořádnou situaci; dosud se nestalo, aby byla sportovní organizace jako právnická osoba obviněná. 

Umožnění přijímání dotací je pro český fotbal klíčové, jelikož v rozpočtu na letošní rok ve výši 968 milionů korun se počítá s 625 miliony korun právě z dotací od MŠMT. Z toho je 384 milionů z programu V na činnost sportovních svazů, o které nyní může znovu zažádat.

Z této dotace se mají pokrýt náklady na chod fotbalu v ČR v regionech i na sekretariátu FAČR, ale také na chod mládežnických akademií, systém vzdělávání a na mládež profesionálních klubů. FAČR dosud obdržela 110 milionů z programu II na talentovanou mládež a 68 milionů na reprezentace.

Místo poloviny plná částka. Svazy dostanou potřebné peníze

Ke změně dochází i u všech sportovních svazů. Podle původního záměru ministryně, který oznámila po posledním zasedání Národní rady pro sport, měly do konce pololetí obdržet padesát procent loňských dotací (ministerstvo peníze proplácí zpětně). Zavření penězovodů je totiž dostalo do existenciální nejistoty a tísně.

Nově sportovní svazy obdrží od ministerstva školství do konce června sto procent dotací. Ministerstvo hodlá urychleně řešit i dotace na významné sportovní akce, které byly rovněž pozastaveny. Problémy kvůli tomu mají například organizátoři mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Fotbalová asociace uvedla, že v důsledku toho dluží 25 milionů za nedávné mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let, a komplikace mají i další svazy, které v tomto roce organizovaly mezinárodní akce.

„Významné sportovní akce budou znovu posouzeny a v úterý budou zveřejněny výsledky. Je dostatek finančních prostředků a není třeba se obávat, že by akce, které byly pravidelně podporovány, ztratily tuto podporu. Cílem je jen transparentnost,“ ujistila Valachová. „Dnešním dnem pokládám situaci ve financování českého sportu za stabilizovanou.“