Kůrovec se začal rojit s měsíčním zpožděním. Lesy do ochrany daly miliony

Kvůli oteplení z minulého týdne se v českých lesích začal rojit kůrovec, oproti předchozím letům k tomu došlo zhruba o měsíc později. Státní podnik Lesy ČR do ochranných opatření letos investoval meziročně o pětinu více (celkem 172 milionů korun) a podle generálního ředitele Daniela Szóráda by díky tomu mohlo dojít jen ke dvěma rojením místo tří až čtyř, která se můžou vyskytnout v suchých letech.

Boj s kůrovcem je jednou z priorit státního podniku. Kůrovcem jsou nejvíce ohrožené lesy ve Slezsku a na severní Moravě a právě tam podnik soustředí nejvíce obranných opatřením proti škůdci. Loňský rok byl rozšířením kůrovce extrémní, lesníci čelili kůrovcové kalamitě. Kůrovcového dříví se loni vytěžilo přes 2,4 milionu metrů krychlových, meziročně dvakrát tolik. Szórád uvedl, že letos se za první čtyři měsíce vytěžilo 280 000 kubických metrů, loni to bylo přes půl milionu. Situaci tak vidí o něco lépe než v uplynulých dvou letech.

Problémy se silnicemi

Lesy zároveň řeší i problém s používáním silniční infrastruktury, která na Moravě trpí kvůli nadměrnému používání při těžbě kůrovcového dřeva. Podle Szóráda podnik nemůže investovat do cizích komunikací, které nevlastní. Jako problém to však vnímá a zasáhnout by podle něj měla vláda spolu s ministerstvy a rozhodnout, co se s malými silnicemi udělá.

Lesy by mohly platit na infrastrukturu i více, ale pak by neodváděly tolik peněz do státního rozpočtu. Podnik ročně investuje zhruba 400 milionů korun jenom do oprav cest, plánuje odkupovat další, které používá. Ty by pak opravovat mohl. Problém je ale systémový, Szórád říká, že stát by měl najít nějaké nové řešení.

Lesy utržily jedenáct miliard

Podnik v letošním prvním čtvrtletí zvýšil hrubý zisk meziročně o 7,5 procenta na 1,72 miliardy korun. V růstu zisku se kladně projevilo zvýšení těžby o 5,7 procenta na 1,86 milionu metrů krychlových dřeva. Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby vzrostly o 4,6 procenta na 2,72 miliardy korun.

Lesy ČR loni podle neauditovaných výsledků vykázaly pokles hrubého zisku o 23 procent na 4,98 miliardy Kč. Pokles podnik přičetl vyšší těžbě kalamitního dřeva z kůrovcových, větrných a jiných kalamit, které se na trhu prodává za výrazně nižší ceny. Dalším důvodem byla změna stavu rezerv. Tržby podniku loni dosáhly 10,9 miliardy korun při těžbě 8,1 milionu metrů krychlových dřeva. 

Nákupy v Rumunsku či na Slovensku?

Nákup rumunských lesů za jednu až 1,5 miliardy korun, o kterém uvažují Lesy ČR, je podle generálního ředitele podniku Daniela Szóráda možný jen za výhodných podmínek. Pokud nenastanou, tak se nakupovat nebude, řekl. Vytipované konkrétní pozemky však firma zatím nemá. Podnik aktuálně přemýšlí také o koupi 3000 hektarů lesů na Slovensku blízko hranic.

Podle ředitele se podnik snaží nakupovat pozemky hlavně v České republice a na Slovensku, svůj zájem o pozemky také deklaruje na různých fórech. Přesnou částku, kolik by chtěl investovat, ale zatím nezná. „Dojednání obchodu potrvá několik měsíců a za tu dobu potřebnou částku vyčleníme z rozpočtu,“ dodala mluvčí podniku Eva Jouklová.

Podnik, který vlastní zhruba polovinu českých lesů, také už déle než dva roky hledá kupce na prodělečnou teakovou plantáž v Nikaragui.