Průlom u falšování tachografů: Policie poprvé obvinila přímo řidiče kamionů

První dva řidiči kamionů jsou v Česku obviněni za falšování tachografu. Ještě do nedávna za podobné přestupky nesl odpovědnost pouze dopravce, který musel zaplatit kauci. Jenže podle verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS) se protiprávního jednání dopouštějí i samotní řidiči. Tachograf zaznamenává jak rychlost, tak povinné přestávky v jízdě.

Video Události v regionech (Praha)
video

První řidiči kamionů jsou v Česku obviněni za falšování tachografu

Prvního hříšníka odhalila hlídka při běžné kontrole na dálnici u Jihlavy. Slovenský řidič podle údajů z digitálního tachografu podváděl a místo přestávky řídil: „Mají to připojené na jakýkoliv vypínač. Tlačítko SP - když to řidič pětkrát zmáčknul, tak vlastně jel s vozidlem a na digitálním tachografu se znamenala pauza,“ vysvětluje princip podvodu vedoucí policejního kamion týmu Roman Hlouch. 

I druhý hříšník byl ze Slovenska, ten zase řídil na digitální tachograf svého kolegy. „Za přečin neoprávněného zásahu do počítačového systému hrozil v jednom případě trest až čtyři roky a řidiči, který používal cizí kartu, hrozí až dva roky vězení,“ dodává policejní mluvčí Dana Čírtková. 

Nejčastěji porušují předpisy řidiči ze Slovenska či Turecka 

Právě nedodržování povinných přestávek je podle policie často příčinou vážných dopravních nehod. Policisté z kamion týmu proto vyrážejí do terénu denně. Podle statistiky dálničních policistů letos nejčastěji porušují předpisy právě řidiči kamionů ze Slovenska a také Turecka. 

Loni zaplatili dopravci na kaucích přes sedm milionů
Zdroj: ČT24

Řidič Jaroslav Kulhánek si ale stěžuje, že k podvodům s tachografy často řidiče nutí přímo přepravní firmy: „Buď pojedeš, nebo dostaneš vyhazov. Řidiči se snaží vydělat peníze, každej druhej má hypotéky nebo malý děti, a tak často jedou. Ale já to od těch majitelů odsuzuju.“ 

Vloni zaplatili dopravci za porušování předpisů před sedm milionů korun, za letošek to je zatím zhruba 3,5 milionu.