Piloti budou moct létat jako živnostníci, rozhodla sněmovna

Sněmovna odsouhlasila zpřísnění podmínek pro držení biologických látek a toxinů zneužitelných k výrobě zbraní. Také kývla na možnost, aby piloti směli létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale i na živnostenské oprávnění. Změna má pomoci řešit potíže s nedostatkem pilotů.

Nedostatek pilotů vyvolaly jejich odchody do zahraničí. Poslanec Václav Snopek (KSČM), který dotyčný návrh předložil, už loni uvedl, že vychází z požadavků leteckých firem. Tyto společnosti podle něj vidí řešení v tom, že umožní pilotům létat i na živnostenský list.

Na poslance se s žádostí o podporu tohoto návrhu už loni obrátili dopisem prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala a člen představenstva ČSA Josef Adam. Argumentovali mimo jiné tím, že jde o obvyklou praxi i v jiných evropských aerolinkách.

Změna v možnostech zaměstnávání pilotů je součástí novely zákona o civilním letectví, která se primárně zaměřovala na snížení hluku na letištích (podle evropské směrnice). Zákon nyní míří do Senátu a počítá s tím, že provozovatelé budou muset vypracovávat zprávy o provozu a hluku a zavedených nebo chystaných opatřeních. Hodnotit budou muset také jejich dopady.

Pokud na některém letišti po dobu tří let překročí hluk limity stanovené zákonem o ochraně veřejného zdraví, bude mít Úřad pro civilní letectví právo rozhodnout z moci úřední o přijetí potřebných opatření.

Vyšší bezpečnosti pro biologické látky

Poslanci rovněž schválili zpřísnění podmínek pro držení biologických látek a toxinů zneužitelných k výrobě zbraní. Podle premiéra Bohuslava Sobotky dosavadní česká legislativa neodpovídala mezinárodním požadavkům na zabezpečení biologických látek před zneužití a krádeží. Nezakazuje například financování činností, které směřují k jejich výrobě. Upravený zákon má proto zvýšit bezpečnost.

Zákon rovněž zjednodušuje nakládání s vakcínami a sadami obsahujícími vysoce rizikové účinné látky. Manipulovat s nimi smí jenom držitel povolení, které vydává Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nově se do zákona vkládá povinnost držitelů povolení chránit tyto látky a příslušná zařízení před ztrátou, krádeží nebo zneužitím, a to zejména technickými opatřeními nebo ostrahou.