Výbor si pozval poslance Borku a Novotného kvůli žádosti o jejich stíhání

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o vydání Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (za ČSSD) k trestnímu stíhání. Poslance, které chce policie obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad, pozval na další zasedání. Borka a Novotný budou moci sdělit členům výboru svůj pohled na věc příští čtvrtek. Novinářům to oznámili předsedkyně a místopředseda výboru Miroslava Němcová (ODS) a Martin Plíšek (TOP 09).

Jaroslav Borka a Josef Novotný
Zdroj: ČTK/Fluger René Autor: ČT24

Výbor si vyžádal celý policejní spis a pozval také zástupce policie. Zatím není jisté, zda už příští týden dospěje k doporučení pro sněmovní plénum, nebo nikoli. „Byla bych ráda, kdyby se nám to podařilo, ale nevím,“ uvedla Němcová. Plíšek se podivil nad tím, že na justičním portálu bylo zveřejněno oznámení o zahájení stíhání, aniž sněmovna o vydání rozhodla.

Poslanci jsou podle státního zastupitelství podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Plíšek pokládá podezření za závažné, nedomnívá se, že by kauza měla politické pozadí. Vztahuje se k činnosti Novotného a Borky v době, když ještě nebyli poslanci, podotkl. Němcová nechtěla dotaz na případné politické pozadí komentovat.

Borka a někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný byli dříve členy výboru regionální rady ROP Severozápad. Cítí se nevinni.

Sněmovní výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout ještě na nynější schůzi, pravděpodobně v červnu.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí. Jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací z ROP Severozápad odsouzeno.