Do tunelu vjede rychlé auto, vyjede pokuta. Zatím na D1 v Klimkovicích, brzy i jinde

Kdo jede dálničním tunelem rychleji, než povoluje dopravní značka před vjezdem do něj, může si připravit peněženku. Zatím to platí pouze o Klimkovickém tunelu na dálnici D1, kde začalo měření rychlosti jako první, brzy ale přijdou na řadu i další.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Pozor na rychlost v dálničních tunelech

Dopravní značky před dálničními tunely obvykle nařizují zpomalit na 80 km/h. Klimkovický tunel je první, kde řidičům vážně hrozí pokuta, pokud povolenou rychlost překročí. Měření rychlosti v něm začalo již koncem loňského roku, do května však šlo o zkušební provoz.

Nyní již fungují měřicí systémy naplno. Ostravský magistrát dostává informace o spáchaných přestupcích a počítá s tím, že bude muset příslušné oddělení výrazně posílit. Podle mluvčí města Andrey Vojkovské spáchali řidiči první den ostrého měření hned 26 přestupků. Že probíhá měření, je přitom upozorňují informační tabule nad dálnicí.

Měření rychlosti na dálnicích bylo ještě nedávno výhradně záležitostí mobilních policejních hlídek a jejich radarů. Loni začalo úsekové měření na jednom z rozkopaných úseků D1 mezi Mirošovicemi a Brnem, ale dálniční tunely byly pro řidiče, kteří nedokáží uhlídat tachometr, dosud bezpečné. To ale přestane. Klimkovický tunel mají následovat i další dálniční tunely napříč republikou.

Potřebná technika již je v tunelu Panenská na dálnici D8. Ten je nejdelším dálničním tunelem v Česku a druhým nejdelším silničním – delší než Panenská je pouze komplex Blanka. Zatím probíhá v krušnohorském tunelu zkušební provoz, ale brzy i odtud začnou chodit pokuty.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla je potřeba dosáhnout toho, aby byli řidiči v tunelech ještě opatrnější a ohleduplnější než jinde. „Jakákoli nehoda v tunelu, obzvlášť když je kombinovaná se zahořením vozidla, se stává nebezpečnější pro mnohem více účastníků provozu,“ poukázal.

Řidiči se ale v tunelech možná nedočkají jenom biče. Silničáři uvažují i o cukru v podobě zvýšení povolené rychlosti na 100 km/h. K tomu ale bude nejprve nutné vyřešit problémy s předpisy.