Dlouhá úřední doba, krátké čekání. Nejpřívětivější radnici má Žďár nad Sázavou

Kdo chce mít po návštěvě radnice dobrý pocit, může zvážit stěhování do Žďáru nad Sázavou. Zdejší městský úřad letos zvítězil v soutěži Přívětivý úřad, kterou každoročně vypisuje ministerstvo vnitra. Hodnotilo celkem 56 různých kritérií, kromě žďárské radnice vyzdvihlo také úřady v Liberci či Valašských Kloboukách.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Úřady jsou k lidem přívětivější než dříve

Jednou z výhod, které mají občané Žďáru nad Sázavou, je delší úřední doba než jinde. Otevřeno je každý pracovní den od osmi ráno a v pondělí a středu jsou úředníci k dispozici až devět hodin. Je navíc možné objednat se předem na internetu, takže se pak nečeká dlouho.

Samotný úřad je vybaven tak, aby se v něm lidé necítili špatně. Vestibul je jako odpočinková zóna i s připojením na internet. „Máme vybudovaný dětský koutek. Je to hojně využívané,“ doplnil personalista městského úřadu Jiří Matoušek.

Mít oproti jiným městům něco navíc je v soutěži Přívětivý úřad zásadní. Bodují v ní ta města, která svým občanům nabízejí více než jen nutný základ služeb.

„Základní hodnocenou kategorií je poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Oceňujeme především snahu představitelů obecních a městských úřadů o zvyšování přívětivosti, a to i nad rámec svých povinností a obecných standardů,“ shrnul náměstek ministra Petr Mlsna.

Kromě celkového vítěze vyhlásilo ministerstvo i vítěze v jednotlivých krajích. V Karlovarském, Libereckém a Plzeňském kraji zvítězila krajská města, často ale bodovaly úřady v menších městech, jako jsou šestnáctitisícový Benešov či Jičín a ve Zlínském kraji dokonce čtyřtisícové Valašské Klobouky.

V Jihomoravském kraji potom označilo ministerstvo za nejlepší úřad ten kyjovský. Ve městě funguje například místní ombudsmanka, která se zabývá stížnostmi na úředníky, ale i neobvyklými požadavky. Vyzkoušel si to například Vladimír Hušek, který pořádá cyklistický závod a nevěděl, na koho se obrátit, aby varoval řidiče před dopravním omezením. Nakonec mu pomohla právě ombudsmanka.

Městu pomohlo také to, že je část úřední agendy možné vyřídit i o víkendu. Otevřený je Czech Point, který je v kyjovském turistickém informačním centru.

Letošní ročník soutěže Přívětivý úřad ale poukázal i na výrazný nedostatek městských, resp. obecních úřadů. Řada z nich není pro část občanů snadno přístupná. Handicapovaní lidé se nedostanou bezmála na polovinu radnic. Bezbariérově přístupných jich totiž je jen zhruba 60 procent.

Soutěž je pro obce a města dobrovolná. Loni vyhrál úřad v Liberci a město Žďár nad Sázavou obsadilo v republikovém hodnocení třetí příčku. Do dotazníkového průzkumu se před rokem zapojilo 190 obcí s rozšířenou působností.