Letiště Praha začne namátkou otevírat zavazadla. Kvůli kontrole výbušnin

Pražské letiště od pondělí začne kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v zavazadlech cestujících. Bezpečnostní pracovníci letiště nově mohou otevírat namátkou vybraná zavazadla a hledat v nich pomocí stěru z jejich obsahu stopy po manipulaci s výbušninami. Letiště proto vyzvalo pasažéry, aby pro zabezpečení zavazadel používali zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození.

Video Události
video

Letiště začne namátkou otevírat zavazadla

Od opatření, které je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu, si v Ruzyni slibují vyšší bezpečnost cestujících. Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem.

Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer. Cestujících se tento postup nijak nedotkne, během samotné kontroly nebudou přítomni a o jejím provedení se dozvědí podle pásky s upozorněním, kterou bude zavazadlo zapečetěno.

Denně v průměru pražské letiště odbaví 20 tisíc zavazadel, během letních měsíců zhruba dvojnásobek. Zavazadel kontrolovaných na přítomnost výbušnin bude jen malá část v řádu promile.

Letiště doporučuje používat certifikované TSA zámky

Aby bylo možné předejít poškození zavazadel nebo zámků, doporučilo letiště používat certifikované, takzvané TSA zámky, které jsou označeny znakem červeného diamantu. Tyto zámky mohou pracovníci ostrahy odemknout speciálním klíčem bez toho, aby je jakkoliv poškodili.

„V případě poškození budeme vkládat cestujícím do zavazadla popruhy, abychom zvýšili možnost opětovného zabezpečení,“ uvedl manažer provozu bezpečnostní kontroly Matěj Hrdoun. Kromě toho může cestující do sedmi dnů rozbitý kufr reklamovat. Nový však letiště neuhradí, zaplatí pouze opravu nebo proplatí hodnotu zničeného zavazadla.

Pražské letiště odbaví ročně 13 milionů cestujících. V Česku platí od loňského března první stupeň ohrožení terorismem, který občany nabádá ke zvýšené bdělosti a představuje nejnižší z možných ohrožení. Vláda ho schválila v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti. Policii tehdy v ulicích dva měsíce pomáhali také vojáci. Od konce loňského května se o bezpečnostní opatření starají samotní policisté.