Policie dala Chovancovi důkazy o Modré velrybě. Eviduje desítky případů vydírání dětí

Policie seznámila ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) s desítkami případů, kdy jsou děti na internetu vydírány a nabádány k sebepoškozování. Podle ní to souvisí s hrou Modrá velryba, na jejíž rizika upozornila před měsícem. Zahájeno bylo už několik trestních řízení. Zároveň se ale ukazuje, že hlavní boom pominul a situace se uklidňuje. Krátce po zveřejnění informací o hře se na Linku bezpečí obrátilo přes 30 dětí, v květnu už to byly jen dvě.

Video Události
video

Policie dala Chovancovi důkazy o Modré velrybě

Policejní prezidium o desítkách konkrétních případů informovalo ministra vnitra tento týden. Chovanec chtěl předložit důkazy, že hra skutečně existuje. Počítačoví experti ji totiž označili za hoax.

„Policejní prezident pana ministra informoval, že se policie fenoménem Modrá velryba zabývá dlouhodobě, a to jak na základě informací od Europolu a Interpolu, tak na základě rostoucího počtu případů v České republice. Pan ministr je rád, že policie tento fenomén řeší,“ uvedl mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Cílem Modré velryby je plnit úkoly a na závěr je hráč vyzván k sebevraždě. Svou zkušenost popsal ČT pan Jan. Jeho syna sám oslovil cizí člověk, který rodinu vydírá. „Syn dostal sms, v níž stálo něco ve smyslu: 'Hraj s námi Modrou velrybu, jinak si tě najdeme. Víme, kde bydlíš'. Uvedli jeho věk a jméno. Syn to hned nahlásil babičce,“ popsal.

Častější jsou případy, kdy na sebe mladý člověk upozornil na sociální síti. Krátce nato se mu ozval takzvaný kurátor. „Bráchovi je patnáct, přes jeho Facebook jsme se logovali na stránky Modré velryby. Asi po pěti minutách nás kontaktoval moderátor, že mu vysvětlí, o co jde. A začal se ho vyptávat na školu, kamarády a tak dále,“ popsala své zkušenosti dívka na Facebooku.

Na policii se obracejí rodiče i učitelé. „Všimli si nějakého sebepoškození, že má pořezané ruce. Jakmile se začali více zajímat, tak poznali, že opravdu vede konverzaci s jakýmsi kurátorem. Každý kurátor postupuje úplně jiným způsobem,“ popsala tisková mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Rady pro rodiče a pedagogy – Modrá velryba
Zdroj: ČT24/Policie ČR

O Modré velrybě, respektive takzvaných internetových skupinách smrti, začaly přicházet první informace z Ruska. I tam ovšem o jejím skutečném vlivu na sebevraždy mladistvých panují pochyby.

Ruský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín už dřív upozornil, že „podle psychologů není jednoznačně prokázaná spojitost mezi Modrou velrybou (…) a sebevraždami“, jakkoli se mnoho dětí, které v Rusku spáchaly sebevraždu, do hry zapojilo.