Liberecký hejtman navrhuje, aby krajům na cesty prezidenta přispíval Hrad

Návštěvy Miloše Zemana v krajích stály od jeho zvolení v roce 2013 krajské samosprávy skoro 17 milionů korun. Další výdaje pak mají s prezidentovými cestami města a obce, na jejichž bedrech je zajištění tribun a ozvučení pro setkání s veřejností. Krajům přitom chybí peníze na sociální služby, opravy škol i silnic. Hejtman Martin Půta (STAN) chce prosadit, aby se v budoucnu na financování návštěv podílela prezidentova kancelář. Prezident Zeman ale podle svých slov není nakloněn takovému řešení.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Konkrétně Liberecký kraj navštívila hlava státu čtyřikrát a každá návštěva přišla krajskou kasu na více než 300 tisíc korun. Dohromady je to přes 1,356 milionu korun. „Je to zvyklost, která vznikla za pana prezidenta Václava Havla. Za prezidenta Václava Klause už byly návštěvy častější a ty náklady také vždycky platily kraje. Já pevně věřím, že po prezidentské volbě s novým prezidentem, ať už to bude kdokoliv, dojdeme k nějaké dohodě, jak by se na návštěvách mohla finančně podílet kancelář prezidenta republiky, která má vlastní rozpočtovou položku,“ uvedl liberecký hejtman Půta.

Prezidentská kancelář ročně disponuje částkou přes 400 milionů korun. Podle Půty tak má dost peněz na to, aby na financování cest krajům přispěla.

Podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by se cesty prezidenta měly hradit z rozpočtu kanceláře prezidenta. V letošním roce se navíc stále častěji objevují hlasy, že kraje vlastně platí Zemanovi kampaň před prezidentskými volbami. „Já to vnímám tak, že postupujeme v rámci zvyklostí, které nebyly nastaveny za mě jako za hejtmana, ale dávno v minulosti. A měnit ty zvyklosti poslední rok prezidentského mandátu by mi přišlo trochu zvláštní,“ dodal Půta.

Prezident však není nakloněn tomu, aby prezidentská kancelář spolufinancovala cesty hlavy státu do krajů. „Jestliže bych se měl doprošovat kohokoliv z hejtmanů a kohokoliv z krajů, abych směl do tohoto kraje pouze tehdy, když si zaplatím náklady na obložené chlebíčky, no tak do toho kraje prostě nepojedu,“ uvedl prezident na závěr návštěvy Libereckého kraje. 

Podle hejtmana Vysočiny jde stále o jedny peníze ze státního rozpočtu

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) se diskusi o spolufinancování návštěv prezidentskou kanceláří v Asociaci krajů ČR nebrání. Sám změnu určitě nebude iniciovat a nemá vyhraněný názor, jak by hlasoval. Vynaložené částky podle něj nejsou dramatické. „Miloš Zeman navštívil Vysočinu jako prezident třikrát, kraj na každou návštěvu vynaložil v průměru 250 tisíc korun. Kraj vždy hradil i oficiální návštěvy prezidentů Václava Havla a Václava Klause.“

Běhounek dodal, že pokud kraj na základě dohody zve někoho na návštěvu, většinou od něj nechce, aby si ji platil. „Týká se to všech oficiálních návštěv, například ministrů nebo velvyslanců, náklady jdou vždy k tíži kraje,“ řekl hejtman Vysočiny. Kdyby návštěvy prezidenta v krajích financoval Hrad, šlo by podle něj stále o jedny státní peníze pocházející ze státního rozpočtu. „Prezidentská kancelář by při změně financování jistě žádala určité navýšení,“ dodal Běhounek.

Také podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (ANO) je každá oficiální návštěva, která přijíždí do Jihomoravského kraje, adekvátně přivítána. „V případě hlavy státu, která byla zvolena v demokratických volbách, bylo k této návštěvě vždy přistupováno s maximální vážností a úctou, která této funkci náleží. Výše vynaložených prostředků odpovídala opatřením a velikosti týmu, který pana prezidenta doprovázel,“ uvedl Šimek. I on je ale připraven připojit se k případné diskusi na téma financování oficiálních návštěv prezidenta.