Anketa ČT: Skoro polovina senátorů podporuje podání ústavní žaloby na prezidenta

Téměř polovina senátorů podporuje ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. ČT ve středu oslovila všechny senátory a pro podání žaloby se vyslovilo 39 z nich. Čtrnáct senátorů naopak se žalobou k Ústavnímu soudu zcela nesouhlasí. K přijetí návrhu je třeba souhlas třípětinové většiny přítomných senátorů, navíc by ho pak musela schválit i třípětinová většina ve sněmovně.

Senát
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Česká televize oslovila celkem 81 senátorů. Z toho 11 neopovědělo a dalších 17 senátorů zatím ve věci ústavní žaloby není rozhodnuto. Například senátorka Alena Dernerová (bezpp) uvedla, že se nejdříve musí seznámit s tím, co by bylo obsahem případné žaloby a pak se rozhodne.

Proti podání žaloby se v průzkumu ČT vyslovilo 14 senátorů. Podle Jaroslava Zemana (ODS) by tato žaloba prezidenta naopak povzbudila a posadila do křesla. Proti se vyslovil i Libor Michálek (bezpp), ale z toho důvodu, že by podle něj žaloba neměla u ÚS šanci projít – nejde prý o hrubé porušení ústavy. Michálek už dříve navrhoval novelu, aby senátoři mohli podat žalobu i při méně závažném porušení ústavy.

Pro podání žaloby se naopak vyslovilo 39 senátorů. „Ústavní žalobu podpořím nejen kvůli odvolávání ministra, ale také kvůli neakceptovatelnému chování při návštěvě premiéra,“ napsal ČT senátor Zdeněk Brož (bezpp). Připomněl tak ceremoniál na Pražském hradě, kde prezident Zeman přijímal neexistující demisi premiéra Sobotky.