Pelta je oficiálním kandidátem na předsedu fotbalové asociace. Přihláška dorazila včas

Vazebně stíhaný Miroslav Pelta je oficiálním kandidátem na post předsedy Fotbalové asociace ČR. Přihláška dosavadního šéfa do blížících se voleb už dorazila.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Pelta je momentálně ve vazbě, o níž v pátek rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pro sport.

„Můžeme potvrdit, že kandidatura pana Miroslava Pelty byla doručena včas,“ řekl Radiožurnálu mluvčí FAČR Michal Jurman.

Pelta, který je v čele FAČR od roku 2011, je momentálně jediným kandidátem, uzávěrka přihlášek je v pátek 12. května. V pondělí se bude situací zabývat výkonný výbor FAČR na mimořádném zasedání. 

Vedení asociace se v současnosti ujali dosavadní místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr, jak to určují stanovy. Mimořádnou schůzku chystají svolat také zástupci vlastníků profesionálních klubů. Volební valná hromada je naplánována na 2. června.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ve středu byl jedním z deseti zadržených lidí, posléze byl obviněn a stejně jako náměstkyni MŠMT Simonu Kratochvílovou jej v pátek poslal soud do vazby.

Pelta proti tomu podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu. Třetím obviněným v kauze je bývalý šéf ministerského odboru Zdeněk Bříza.

Miroslav Pelta
Profil

Miroslav Pelta

Dlouholetý šéf a majitel fotbalového klubu z Jablonce má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru. Postupně působil jako předseda FK Jablonec, generální ředitel Sparty Praha, obchodní ředitel marketingové společnosti fotbalového svazu STES a znovu jako předseda jabloneckého klubu. Dlouholetý člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) se v roce 2011 stal předsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Krom toho se o rok později stal místopředsedou České unie sportu a vloni Českého olympijského výboru.

Je považován za kontroverzní postavu české kopané, neboť jeho jméno se objevilo v rozsáhlé korupční aféře v lize z roku 2004, kdy se však žádná podezření vůči němu nepotvrdila. Po zvolení předsedou FAČR v listopadu 2011 na sebe Pelta znovu upozornil „řešením“ korupční aféry, na niž jej přivedl šéf klubu Sparta Praha Daniel Křetínský. Vyzněla doztracena. Široká veřejnost mu proto vyčítala malou důvěryhodnost, výzvu deníku Sport proti jeho znovuzvolení v roce 2013 podepsalo přes 16 tisíc lidí. Ve volbách i přesto uspěl, neměl ani žádného protikandidáta. Vloni kvůli střetu zájmů skončil na nátlak veřejnosti jako šéf Jablonce.

Kromě fotbalového prostředí se Pelta, důvěrně přezdívaný „Velkej čáp“, pohybuje i v politice a byznysu. Řadu let je členem městského zastupitelstva v Jablonci za ODS. Obchoduje s nemovitostmi a má podíl v řadě firem.