
Lidé si připomněli vypálení Javoříčka
„5. května 1945 v brzkých ranních hodinách do Javoříčka dorazilo zhruba 50 příslušníků německých jednotek z nedalekého hradu Bouzov. Události, které následovaly, byly pro obec tragické a poznamenaly ji až do dnešních dnů,“ uvedl předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček.
Dodnes se spekuluje o hlavním impulsu, který k masové vraždě v Javoříčku vedl. „Svou roli určitě sehrálo působení partyzánského hnutí a potyčky, při kterých zemřeli někteří němečtí občané,“ vysvětlil Žáček.
Řádící opilec Litviško
Vše začalo v říjnu 1944, kdy byla u Račic na Vyškovsku vysazena partyzánská sovětská skupina Jermak. Část této skupiny nazývaná Jermak – Fursenko měla v Javoříčku jednu ze základen. Pamětníci se shodují, že jeden z velitelů – Grigorij Semjonovič Litviško – byl hrubý, násilnický a věčně opilý.
Ke kruté pomstě nacistů zřejmě přispěla událost z 9. dubna 1945. Opilý partyzán Litviško tehdy v javoříčské hájovně zastřelil Němku Hildu Victorovou a její dvě děti. Victorová byla manželkou lesního správce a poručíka SS Othmara Victory, který byl v té době v Německu. Na rozdíl od svého muže mluvila dobře česky a stejně vychovávala i děti. V dobrém na ni vzpomínají i sousedé.
Victorová nějaký čas dokonce spolupracovala s partyzány. Opilý Litviško ji ale obvinil ze zrady a po půlnoci ji spolu s dětmi zastřelil. Ostatní partyzáni pak kvůli zahlazení stop myslivnu zapálili. Litviško ještě v domě Adolfa Pospíšila zastřelil dva Armény, kteří se chtěli k partyzánům připojit, a Václava Dostála, který se jich zastával. Další jeho obětí byl starosta Veselíčka František Malínek, který přijel s požárníky hořící hájovnu hasit.
35 domů lehlo popelem
SS komando přišlo do vesnice 5. května. Muže shromáždili ve vesnici, ženy a děti odvedli za obec k potoku. Nejmladšímu zavražděnému bylo jen 15 let. K dokonání zkázy nacisté vypálili všechny domy, kromě školy a kapličky.
Oběti byly uloženy do hromadného hrobu. Osvobození Rudou armádou se tamní obyvatelé dočkali o čtyři dny později 9. května 1945. Na podzim téhož roku se konala pouť do Javoříčka, které se zúčastnilo asi 25 tisíc lidí. Tehdy bylo rozhodnuto o obnově vesnice o kus dál. Dnes v ní žije asi padesát lidí.
Na místě původní vesnice je památník obětem, naučná stezka, takzvané hrobodomy a také vyznačené základy někdejších stavení. Dřevěný kříž u hromadného hrobu vystřídal v roce 1951 pomník vytvořený sochařem Janem Třískou z Prostějova.