Podmínky v pohřebnictví se zpřísní. Papírové rakve skončí

Nové podnikatele v pohřebnictví čeká zřejmě povinnost skládat zkoušku a mít praxi v oboru. Zakážou se také nejlevnější papírové rakve. Zpřísnění podmínek schválila Poslanecká sněmovna. Předloha, která má posílit kontrolu v oboru a upravit sankce a prohřešky, půjde do Senátu.

„Chceme zlepšit celé prostředí v oblasti pohřebnictví,“ zdůraznila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Dolní komora nepodpořila v souladu s jejími stanovisky individuální poslanecké iniciativy, tudíž neprošla například ani úprava Milady Halíkové (KSČM) o tom, že jeden pohřební vůz by mohl přepravovat pozůstatky nejvýše čtyř lidí, byť ji podpořil výbor pro veřejnou správu.

Video Studio ČT24
video

Šlechtová: V pozměňovacích návrzích byla řada nesmyslů

Do místnosti pro úpravu zesnulých budou moci i pozůstalí

Plénum podpořilo za souhlasu Šlechtové jen vesměs technické změny navržené výborem. Jedna z nich se týká požadavku, aby provozovatelé pohřebních služeb měli zvláštní místnost pro případnou úpravu zesnulých, do níž by měli přístup pozůstalí. Na její zřízení by dostali dva roky času.

Zatímco nyní stačí pro vstup do podnikání víkendový kurz, po účinnosti vládní novely to bude teoretická i praktická zkouška. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou. Zkoušky mají probíhat u osob autorizovaných ministerstvem pro místní rozvoj, jejich platnost potrvá pět let.

Ministerstvo bude podle novely nejvyšším kontrolním orgánem v oboru, zvýší se pravomoci krajů a živnostenských úřadů. Kontrolovat budou moci také krajské hygienické stanice.

Zpřísní se i postihy

Novela vymezuje i postihy. Fyzická osoba bude moci dostat za přestupky pokutu až 100 tisíc korun, právnická až půl milionu korun. V některých případech se předpokládá i odebrání koncese. Například pokud někdo přechodně uloží tělo zemřelého mimo prostor márnice, půjde o hanobení lidských pozůstatků, které může být kvalifikováno i jako trestný čin výtržnictví.

Pohřební služby budou muset podle vládní novely vydávat podrobné faktury. Předloha míří také na komerční výstavy o lidském těle. Bude se jich týkat ustanovení, podle něhož nebude možné vystavovat tělo zemřelého bez jeho souhlasu. Změna se má týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. Nyní se pokládají za odpad. Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení pozůstatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny.