Památník hrdinů heydrichiády převzal od pravoslavných Vojenský historický ústav

Vojenský historický ústav (VHÚ) ve čtvrtek symbolicky převzal provoz Památníku hrdinů heydrichiády, který je umístěn v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Pietní místo, kde po boji zemřeli českoslovenští výsadkáři včetně atentátníků na říšského protektora Reinharda Heydricha, dosud spravovala pravoslavná církev. Teď se bude nově o památník po dohodě s pražským magistrátem starat právě Vojenský historický ústav. Chrám ale i nadále budou využívat pravoslavní.

Památník hrdinů heydrichiády
Zdroj: ČT24

„Jsem hrozně rád, že došlo k té dohodě. Myslím, že došlo k ideální dělbě kompetencí,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ohledně budoucnosti krypty a chrámu se totiž rozhořel spor loni poté, co vypršela dosavadní dvacetiletá smlouva. Pravoslavná církev měla kostel včetně krypty v pronájmu už od první republiky.

Nakonec ale došlo mezi magistrátem, církví a vojenským ústavem k dohodě. Představený chrámu sv. Cyrila a Metoděje Václav Ježek to komentoval s tím, že měl zpočátku strach, co dohoda může přinést. „Suma sumárum je to výhoda,“ řekl s tím, že VHÚ jako historická instituce při správě krypty vzhledem ke svým možnostem odvede dobrou práci a bude se moct o ni starat lépe než by mohl on jako duchovní. Pravoslavná církev bude i nadále moct využívat prostory samotného chrámu.

Do památníků bude vstup zdarma, kryptu čekají jen kosmetické úpravy 

Vojenský historický ústav převzal i pět pracovníků památníku. Smlouvu s pražským magistrátem má na 20 let. Do památníku bude bezplatný vstup a jeho provoz bude financovat ministerstvo obrany.

/*json*/{"map":{"lat":50.075692749523895,"lng":14.417451446102184,"zoom":18,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.0758846928929,"lng":14.41706120967865,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Úpravy teď čekají vstupní část do památníku, kde je umístěna úvodní expozice. „S kryptou nechceme dělat vůbec nic, je to místo rozjímání, vnímání toho, jaká tady musela být atmosféra, když tady naši parašutisté byli,“ uvedl ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Změní se podle něj jen její osvětlení, aby například některé části mohly být stmívány. „Aby tu návštěvníci měli ještě větší pocit pokory k té akci a k našim vojákům, kteří tady položili životy,“ dodal.

Předpokládá vytvoření rozsáhlejších výchovných programů pro děti, návštěvníkům také bude VHÚ pouštět ukázky z filmu Antropoid. Postupně by se podle něj měl více ukázat i samotný chrám, ve kterém výsadkáři také bojovali.

Také ten by se mohl dočkat rekonstrukce, peníze slibuje hlavní město: „Doufám, že pan radní pro majetek alokuje na příští rok prostředky na rekonstrukci fresek i exteriéru vstupu do katedrálního chrámu,“ uvedla předsedkyně výboru pro kulturu hlavního města Eliška Kaplicky Fuchsová. Náklady nechtěla odhadovat, záležet podle ní bude na velikosti zásahů.

Památník hrdinů heydrichiády vybudovala církev v kostele v roce 1995. Krypta, v níž je památník, je pro pravoslavné věřící posvátným místem a stejně jako historikové považují kryptu za symbolický hrob parašutistů. Expozice byla instalována ve spolupráci s VHÚ a v roce 2010 obnovena.