Rektor ČVUT zůstává ve funkci. Akademický senát jeho odvolání zamítl

Akademický senát Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze zamítl už druhý návrh na odvolání rektora školy Petra Konvalinky. O to usilovala čtveřice senátorů, argumentovala manažerskými chybami. Rektor pochybení odmítá.

Rektor ČVUT Petr Konvalinka
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Čtyři členové akademického senátu pražské techniky (pedagog Jan Kybic a tři studenti) podali návrh na odvolání rektora Konvalinky minulý týden. V deseti bodech ho obvinili z napjatého hospodaření univerzity, řady manažerských a personálních selhání.

Během tříhodinové bouřlivé debaty Konvalinkovi vytkli, že poškozuje renomé ČVUT, a obvinili ho mimo jiné z klientelismu a korupce. Vyčítali mu hlavně vyčerpání finančních rezerv školy, které údajně souvisí s výstavbou budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v pražských Dejvicích. O stavbě za 1,18 miliardy korun rozhodl Konvalinka v roce 2014 a příští týden se má centrum slavnostně otevřít za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Kdo tady škodí škole?

Část senátorů a přítomných hostů se přiklonila na rektorovu stranu a výtku ke škodě na dobrém jméně ČVUT adresovala předkladatelům návrhu. Sám Konvalinka argumenty kritiků opakovaně odmítl jako nepodložené a lživé; za snahou o jeho odvolání stojí někteří děkani ČVUT, kteří se snaží vytvořit společenství nezávislých fakult. Snažil se prý s nimi o různých věcech jednat, ale děkani se nechtěli dohodnout.

„Konsenzus se velmi těžko hledá, když na druhé straně stojí někdo, kdo není ochoten slevit ze svých požadavků,“ uvedl. Nejtěžší je podle něj spolupráce s děkany Pavlem Ripkou, Pavlem Tvrdíkem a Igorem Jexem. Pro jeho odvolání nakonec bylo v tajné volbě 18 ze 43 přítomných senátorů. Pro přijetí návrhu byla potřeba podpora 27 senátorů.

Pro Konvalinku nešlo o první test důvěry; o jeho odvolání se senát neúspěšně pokusil už loni v listopadu kvůli nejasnostem ve spolupráci rektora s poradcem Miroslavem Elfmarkem, který byl později odsouzen za podvod. Pro rektorovo odvolání bylo tehdy 20 ze 41 senátorů, kontroverzní spolupráci se věnoval i tým Reportérů ČT:

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Podvodník u rektora