Pátrání po neznámé lidické oběti pokračuje. Badatelé žádají o pomoc

Pátrání po identitě neznámého člověka, kterého nacisté zastřelili společně s lidickými muži, pokračuje. Podle pamětníků to mohl být zemědělský dělník Josef Valeš ze Mšeckých Žehrovic nebo mladík z nedalekých Pcher. Pochybnosti ale trvají. Zájemci se mohou do pátrání zapojit na webových stránkách badatelky Jarmily Doležalové.

Video Události
video

Události: Pátrání po neznámé lidické oběti pokračuje

Pětasedmdesát let od vyhlazení Lidic známe jména všech mužů, které tehdy nacisté popravili. Až na jednoho. Z vesnice zřejmě nepocházel a přijel do ní až těsně před tragédií. Nacisté Lidice srovnali se zemí v červnu 1942 jako pomstu za atentát na Reinharda Heydricha. Muže popravili a ženy poslali do koncentračních táborů, stejně jako většinu dětí.

Některé indicie naznačují, že zastřeleným mužem byl Josef Valeš ze Mšeckých Žehrovic. Na památníku padlým na návsi v Žehrovicích je uveden Josef Valeš, na seznamu mrtvých lidických mužů z roku 1949 je přitom podobné jméno Josef Vališ. Podle seznamu se narodil 24. března 1895 ve Mšeci, byl ženatý a truhlář. „Není tady víc informací, protože nebyl lidický občan,“ říká k tomu historička Gabriela Havlůjová.

Dalším kandidátem na neznámého zastřeleného je mladík ze Pcher, který ve vsi hledal pomoc u příbuzných. „Za jakých okolností to probíhalo, nevíme. Víme jen, že té pomoci se mu nedostalo, protože byl popraven stejně jako ostatní lidičtí muži,“ uvedla Gabriela Havlůjová.

Podle badatelky a publicistky Jarmily Doležalové z Ležáků jsou však obě stopy slepé, zastřelený muž musel být ještě někdo další. „Ten neznámý měl 9. června 1942 začít pracovat a měl být ubytován u sedláka Štěpána Kotmela z Lidic, číslo popisné osm,“ tvrdí Jarmila Doležalová.

K pátrání po neznámém zastřeleném se lze připojit na jejích webových stránkách. „Pokud má nějaký divák informaci, o které si myslí, že by nás posunula dál, tak ho poprosím, aby se podíval na naše stránky,“ zve Jarmila Doležalová další pátrače, kteří budou hledat 173. lidickou oběť.