Ministerstvo pro místní rozvoj pomáhá v obnově obcí. V dotacích uvolnilo šedesát milionů

Přes šedesát milionů korun uvolnilo ministerstvo pro místní rozvoj na obnovu obcí, které loni zasáhly živelní pohromy. Peníze míří do čtyřiceti obcí, které se nachází zejména na Zlínsku a v jižních Čechách. Kvůli nečekaným pohromám si ale resort nechává pro letošní rok rezervu v řádu desítek milionů.

Video Obec může dostat až tři a půl milionu korun
video

Obec může dostat až tři a půl milionu korun

Odklízení škod po pohromách je zvlášť pro obce s malým rozpočtem finančně náročné. Například v Trnavě na Zlínsku poškodila v loňském roce velká voda most přes potok. Díky tříapůlmilionové dotaci se teď obec může pustit do stavby nového, který bude větší a pevnější.

„Vlastně se zvětší jeho profil, tím pádem proteče pod mostem méně vody. Odpadne nám tady jedna hasičská hlídka při povodních, která musí průběžně odstraňovat naplaveniny, aby nezhoršovaly průběh povodně,“ vysvětlil starosta obce Martin Kašpárek.

Další dotace, přesně 470 tisíc korun, pomůže v obci Veselá, kde prudký letní liják odplavil přístupovou cestu ke třem rodinným domům. Zhruba 900 tisíc korun má dostat také středočeská obec Svinaře na opravu asi 300 metrů dlouhé silnice, kterou loni v květnu poničily přívalové deště.

Dotace za škody ve výši 66 milionů korun přijdou i do dalších čtyř desítek obcí. Maximální suma pro jednu radnici je 3,5 milionu. „Je nutné mít určitou rezervu právě například na přívalové deště nebo sesuvy půdy, což se v České republice stává. Náš program je otevřen pro obce a kraje,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová.

Všechny radnice s žádostí o dotace ale neuspěly. Dalších 14 obcí chtělo dohromady 38 milionů korun. Podle resortu ale špatně zpracovaly dokumenty, nebo neměly dostatek argumentů, proč by měly dotaci získat.