Soud pozastavil činnost hnutí Alternativa, za které neúspěšně kandidoval Konvička

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Alternativě pro Českou republiku 2017. Důvodem jsou neúplné finanční zprávy za roky 2014 a 2015, kdy hnutí podle rejstříku ministerstva vnitra fungovalo pod názvem Restart 2014. Pozastavení naopak unikly Národní demokracie, Strana občanské sebeobrany a hnutí Náš Hlučín.

Martin Konvička
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Alternativa pro ČR 2017 se aktivizovala před loňskými senátními volbami. Označuje se za národně orientovanou, euroskeptickou a liberálně-konzervativní stranu. Inspiruje se německou Alternativou pro Německo (AfD). Současným předsedou je podle webu strany hudebník, spisovatel a bývalý dlouholetý člen ODS Petr Štěpánek.

Za hnutí neúspěšně kandidoval do Senátu například entomolog a odpůrce islámu Martin Konvička. Ve volebním obvodu Tábor skončil s osmi procenty na předposledním místě. Stejně propadl na Berounsku i tehdejší předseda Petr Hampl, který získal sedm procent. 

Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany.

Bartoš pozastavení unikl

Pozastavení činnosti už nehrozí radikální Národní demokracii s předsedou Adamem Bartošem. Vláda vzala návrh zpět, a soud proto zastavil řízení. Důvodem zpětvzetí je to, že strana dodatečně předložila sněmovně chybějící identifikační údaje dárců ve výročních zprávách za roky 2014 a 2015.

Soud dále zamítl návrh vlády na pozastavení činnosti Strany občanské sebeobrany, a to s ohledem na to, že doplnila chybějící doklady za účetní období 2014. Nedostatky trvají u roku 2015. Nicméně pro pozastavení činnosti politické strany je nezbytné, aby výroční finanční zprávy nebyly řádně podány alespoň po dva roky. Zpětvzetí návrhu vládou a následné zastavení řízení se odehrálo i v případě hnutí Náš Hlučín.

Žádné další návrhy na pozastavení činnosti nebo rozpuštění stran a hnutí u soudu nyní neleží. „Agenda volebního senátu je pro tuto chvíli vyčerpána,“ uvedl jeho předseda Tomáš Langášek.