Plastové tašky zdarma od příštího roku končí. V obchodech budou bezplatné jen sáčky

Od příštího roku už zákazníci v obchodech nedostanou plastové tašky zadarmo. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Počítá s tím novela zákona o obalech, kterou schválil Senát. Změna zákona má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Kevork Djansezian

Zákon na návrh poslanců zpoplatňuje všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Vládní předloha přitom původně měla v souladu s unijní směrnicí zpoplatnit jen lehké tašky vzhledem k tomu, že ty silnější už většina obchodníků sama zpoplatňuje.

Cenu plastových tašek novela přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení. „Podle návrhu zákona by tedy každý prodejce stanovil cenu plastových odnosných tašek sám. Musí však po spotřebiteli požadovat minimálně náhradu pořizovacích nákladů této tašky,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jak dlouho se rozkládají odpadky?
Zdroj: Eprehledy.cz

Nad návrhem zákona se pozastavil senátor Petr Vícha (ČSSD). Připomněl některé zásadní světové události z poslední doby, například americké údery na cíle v Sýrii nebo příliv uprchlíků do Evropy. „Stovky úředníků řeší hlavní problém Evropské unie: aby nikdo nedaroval zadarmo igelitové tašky,“ řekl. „Kolegyně, kolegové, myslíte si, že Evropská unie opravdu směřuje správným směrem?“ ptal se.

Ministr Brabec připustil, že ve světle současných událostí může tato změna vypadat jako malicherný detail. Uvedl však, že zpoplatnění lehkých tašek u některých řetězců znamenalo i snížení jejich spotřeby. „Dnes už jsou skutečně v moři ostrovy plastů, které potom mají velmi negativní vliv na biosféru,“ upozornil.

Poslanci při schvalování ve sněmovně také upravili ve vládním návrhu míru recyklace a využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, přičemž celkově se mělo využít 80 procent obalů. Sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí ale celkové využití snížila na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice.