Nejen pomlázky, ale i samopaly. Policisté dohlédnou o Velikonocích na letiště i centra měst

Zátarasy, posílené hlídky a policisté se samopaly – ministerstvo vnitra a policie se rozhodly o Velikonocích zvýšit bezpečnostní opatření. V ulicích českých měst je tak zhruba 500 policistů se samopaly. Dohlížet budou hlavně u nákupních center, trhů, kostelů a také letišť.  Na rozdíl od loňského jara nedoprovodí policii vojáci, ale v případě potřeby vyčlení armáda 600 svých lidí. 

Video Zprávy v 10
video

Bezpečnostní opatření o Velikonocích

„Jedná se o preventivní opatření, nemáme žádné informace o bezprostředním nebezpečí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Konkrétní podobu bezpečnostních opatření ministr nechtěl komentovat.

Nejvíce posílených hlídek je v Praze, kde dohlédnou například na fronty před vstupy na hradní nádvoří. Policejní mluvčí Jozef Bocán uvedl, že se hlídky zaměří i na velikonoční trhy a církevní akce.

Podobná bezpečnostní opatření zavedla policie již o Vánocích. Tehdy policisté se samopaly hlídkovali například na trzích, v obchodních centrech či u vybraných kostelů.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference k bezpečnosti o Velikonocích

Nynější posílení hlídek souvisí nejen s křesťanskými velikonočními svátky, ale také s židovským svátkem pesach, který připadá na stejné období. „Vyhodnocovali jsme několik set takzvaných měkkých cílů, to jsou různé akce na území celé České republiky. Policie některé vyhodnotila jako prioritní a po dohodě s provozovateli tam bude přijímat rozsáhlejší bezpečnostní opatření,“ řekl Chovanec.

Ministr zdůraznil, že jde o preventivní krok, nic nenasvědčuje tomu, že by byla bezpečnost v Česku ohrožena. Zároveň však policejní prezident Tomáš Tuhý připomněl, že v republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem, který znamená bdělost. „Policie České republiky nechce situaci podcenit,“ poznamenal. 

Policisté také ráno zastavili provoz metra na lince A mezi stanicemi Dejvická a Petřiny, ve stanici Bořislavka se totiž našlo podezřelé zavazadlo.

„Provedenou prohlídkou pyrotechnik konstatoval, že se jedná o běžné odložené zavazadlo a není to nic nebezpečného,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Provoz byl obnoven v 9:15.

Metro A zastavil mezi Dejvickou a Petřinami nález zavazadla
Zdroj: ČT24