Chovanec: Naše žaloba na evropskou směrnici o zbraních je hotová

Česko bude připraveno podat žalobu na směrnici o držení zbraní, jakmile vyjde ve věstníku. ČT to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který předtím seznámil se situací vládu. Jak ale ministr upozornil, žaloba nemá odkladný účinek. Česku tak budou i v průběhu sporu hrozit sankce, pokud pravidla nezapracuje do svého právního řádu.

Ministerstvo vnitra spolu s ministerstvem zahraničí připravuje text žaloby na směrnici o držení zbraní již měsíc. „Text žaloby je finalizován. Pouze čekáme na to, až Evropská komise do věstníku zařadí tuto směrnici,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Žaloba tvrdí, že je směrnice v rozporu s primárním právem a omezuje práva vlastníků zbraní. Odkazuje také na zdůvodnění, že má směrnice napomoci boji proti terorismu. To pokládají české úřady za pochybné. „Nenašli jsme jediného teroristu, který by použil legálně drženou zbraň,“ poukázal ministr.

Dodal, že Česká republika podá žalobu samostatně. Některé další státy svůj postup ještě zvažují. „Určitá averze vůči této směrnici není pouze v České republice, je to v několika dalších zemích,“ zdůraznil ministr Chovanec. Některé podle něj směrnici odmítnou i za cenu postihu od EK. Dodal, že je otázka, v jakém rozsahu ji implementuje Česko vzhledem k tomu, že žaloba nemá odkladný účinek.

Evropský parlament schválil návrh komise v polovině března. Proti hlasovali především liberálové v čele s bývalým belgickým premiérem Guyem Verhofstadtem, ale odpor šel napříč členskými státy a politickým spektrem.

Z českých europoslanců hlasoval pro směrnici jeden, a to omylem. „Směrnice je poměrně nevyvážená, má asi deset problematických bodů,“ charakterizoval ji před rozhodujícím jednáním europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Česku se nicméně nepodařilo najít silného spojence. Parlament směrnici schválil poměrem 491 ku 178 a 28 poslanců se zdrželo.