V Česku hrozí zánik dětské gynekologie. Pediatři i rodiče nesouhlasí

Dětští gynekologové léčí kojence i dospívající dívky. Podle mnoha odborníků jde o specifický obor, který je nezbytný v rámci celé soustavy zdravotní péče. Chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví však nově počítá s jejím vyřazením ze vzdělávacího programu. Proti jsou jak samotní pediatři, tak i rodiče.

Video Události
video

Události: V Česku hrozí zánik dětské gynekologie

Dětské gynekologie se od těch klasických pro dospělé liší především ve vybavení ordinací. „Abychom dětem nemuseli odebírat krev, tak sledujeme hormonální změny mikroskopem,“ říká dětská gynekoložka z Prahy Hana Kosová.

Zároveň se lékaři shodují, že malá dívka není „zmenšená žena“, a přístup dětských gynekologů má být tedy trochu odlišný. „Tohle téma pro dívky není úplně běžné a příjemné, takže pro nás je to hodně důležité,“ říká matka 14leté dívky Iveta Maňhalová.

Dosud museli lékaři projít roční nástavbou pod dohledem atestovaného dětského gynekologa. Vyřazením ze vzdělávacího programu by už tuto povinnost neměli. „Dětská gynekologie se stane jen takovým zájmovým sdružením. Bude to moct dělat kdokoliv, bez vzdělání, bez soustavné přípravy,“ dodává Kosová.

Už nyní je dětských gynekologů v Česku nedostatek ‒ celkem asi osmdesát. „K předběžnému vyřazení dětské gynekologie z návrhu předpisu došlo na základě žádosti odborné veřejnosti,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Zachování oboru ale prosazují třeba pediatři, podle nichž dětská gynekologie léčí i chrání budoucí plodnost dívek. Předpis je teď ve vnitřním připomínkovém řízení na ministerstvu zdravotnictví. O konečné podobě ještě není rozhodnuto.