Romové oslavili svůj mezinárodní den hudbou i bohoslužbou

Na sobotu připadl Mezinárodní den Romů. Čeští Romové ho vnímají jako příležitost k oslavě i k upozornění na problémy, kterým čelí. Den završil program „Můžeme spolu“ v pražském divadle La Fabrika, kde se sešli romští i neromští hudebníci.

Vystoupení romských umělců při příležitosti Mezinárodního dne Romů
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Podle pořadatelů životy Romů a ostatních obyvatel „probíhají paralelně“ a protnou se jen při nějakém problému. „To je potřeba zásadně změnit. Tuto společnost tvoříme my všichni, stejně tak jsme všichni za situaci odpovědní,“ míní romský aktivista a ředitel pořádající organizace Ara Art David Tišer.

Speciální akce se při příležitosti Mezinárodního dne Romů konaly hned v několika českých městech. V Praze také celebroval kardinál Dominik Duka mši v kostele Nejsvětějšího srdce páně. Ve svém projevu varoval před xenofobií a vylučováním Romů ze společnosti.

Dominik Duka sloužil mši při příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

„Popřál bych jim, aby kontakt ve společnosti skutečně vycházel z lidské rovnosti a z porozumění, že každý máme některé dary ve větší nebo menší míře, a tak se potřebujeme vzájemně podepřít,“ prohlásil Duka.

Odborníci mají přinést ucelenější údaje o životě Romů v Česku

Romové tvoří zhruba dvě procenta obyvatel Česka. Vláda a úřady by letos měly vůbec poprvé získat ucelenější údaje o životě Romů v Česku. Týkat by se měly vzdělávání, zaměstnávání, bydlení, přístupu ke zdravotní péči v ghettech či sociálních služeb. Díky datům bude možné hodnotit a také lépe zacílit opatření ke zlepšení situace romské menšiny.

Žádné hromadné sčítání ale v plánu není. Všechny údaje, které stát získá, budou kvalifikované odhady odborníků. Budou sloužit jako základ pro budoucí porovnávání.

S hodnocením situace počítá strategie romské integrace, jejíž opatření mají podle rady vlády „zvrátit negativní trendy ve vývoji situace značné části Romů v ČR“. Dokument Sobotkův kabinet schválil v roce 2015. Sledovat plnění jednotlivých kroků je nutné i pro čerpání peněz z evropských fondů. Z Unie může Česko na boj s ghetty a integraci dostat miliardy korun. S vládní agenturou pro sociální začleňování má spolupracovat sedm desítek měst a obcí.