SÚKL stahuje z prodeje pět šarží pera EpiPen. Pacienti si je ale mají nechat

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje z prodeje pět vadných šarží pera EpiPen, které je určeno k akutní léčbě těžkých alergických reakcí. Důvodem je nefunkčnost vysunovací jehly v případě jeho použití. Konkrétní čísla šarží jsou uvedená na internetových stránkách ústavu. Pokud pacienti nemají doma alespoň jedno pero z nezávadné série, měli by navštívit lékaře.

Šarže s možnou závadou jsou používané v celé Evropě, Spojených státech, Kanadě, Asii a Austrálii. Dosud byly ze zahraničí hlášeny jen dva případy, kdy pero nefungovalo správně. V Česku se zatím závada u uvedených šarží nevyskytla.

„Vzhledem k tomu, že se očekává celosvětový výpadek tohoto přípravku a zásoby nezávadných šarží v ČR jsou velice omezené, nedochází v tomto případě ke stahování až z úrovně pacientů. Pacienti si proto u sebe ponechají i pera ze závadných šarží, protože riziko závady je minimální,“ uvedl SÚKL.

Otázky a odpovědi pro pacienty 212.63 KB

Pokud lidé mají doma pouze vadnou šarži pera, měli by co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře, aby jim předepsal náhradní lék.

V případě, že mají doma více per a alespoň jedno je v pořádku, vyzývá je SÚKL, aby vzhledem k nízké pravděpodobnosti závady nejprve zkusili aplikovat vadnou šarži. „Mají potom případně možnost opravné dávky,“ uvedl ředitel ústavu Zdeněk Blahuta.

EpiPen je předplněné pero s léčivou látkou epinefrin (adrenalin), které je určeno k akutní léčbě těžkých alergických reakcí způsobených například alergeny v potravinách, lécích nebo hmyzím kousnutím či bodnutím. Přípravek je dostupný na lékařský předpis.