Všechny velké strany byly v roce 2016 ve ztrátě. Výjimkou je ODS, vykázala zisk

Všechny velké parlamentní strany, kromě ODS, hospodařily v roce 2016 se ztrátou. Do značné míry to způsobily zvýšené výdaje na podzimní krajské a senátní volby. Výjimkou je ODS, která měla po zdanění zisk téměř devět milionů korun. Vyplývá to ze zpráv o hospodaření politických stran, které měly strany doručit nejpozději 1. dubna do sněmovny.

Největší schodek vykázala sociální demokracie. ČSSD hospodařila se ztrátou přes 180 milionů korun. Bez půjčky, kterou si sociální demokraté vzali po rozsudku, podle něhož měla strana někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi zaplatit 338 milionů korun, by ztráta činila 62 milionů korun.

Hospodaření hnutí ANO skončilo ve ztrátě přes 40 milionů korun. Ke konci roku hnutí dlužilo svému předsedovi Andreji Babišovi na bezúročné půjčce přes 153 milionů korun.

KSČM loni hospodařila se ztrátou přes 9 milionů korun, TOP 09 měla ztrátu zhruba 18 milionů a KDU-ČSL vykázala ztrátu téměř jeden milion korun.

Od 4. dubna budou zprávy veřejné

Výroční finanční zprávu o svém loňském hospodaření dosud doručilo do sněmovny více než 140 stran a hnutí z celkového počtu 264 politických subjektů, které ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo vnitra. Termín pro podání uplynul v sobotu 1. dubna, strany ale mohly zprávy doručit do sněmovny i poštou a v takovém případě je rozhodující datum na poštovním razítku.

Zprávy budou od úterý 4. dubna odpoledne přístupné k nahlédnutí ve sněmovně v prostorách parlamentní knihovny. Strany a hnutí ve zprávách informují nejen o svém hospodářském výsledku, ale i o darech, které obdržely od sponzorů. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát politickým subjektům vyplatil zákonné příspěvky z veřejných peněz.

Sněmovní kontrolní výbor prověří, zda zprávy dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Strany a hnutí posílají letos své zprávy do sněmovny naposledy. Od příštího roku už je bude kontrolovat nově vzniklý Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.