Proč spadlo letadlo na Prachaticku? Vyšetřování zřejmě potrvá měsíce

Z malého letadla, které se včera zřítilo u Dubu na Prachaticku, odpadlo několik částí už během letu. Ukázalo to dosavadní vyšetřování, které podle leteckých inspektorů potrvá ještě měsíce. Při nehodě zemřel pilot letounu – šlo zřejmě o 41letého muže z Prachaticka.

Snímek místa pádu poblíž Dubu na Prachaticku
Zdroj: Policie ČR

Zbytky letounu, jejž zničil požár, budou převezeny ke zkoumání do Prahy. Vyšetřování příčin havárie zřejmě potrvá měsíce.

Malé sportovní letadlo s označením OK UUL odstartovalo z letiště Strunkovice nad Blanicí, podle svědků měl pilot u obce Dub ve vzduchu problémy. Na místě nehody zasahovali záchranáři i hasiči, stroj hořel.

Svědci havárie spěchali po pádu letounu k místu neštěstí s úmyslem pomoci, ale našli jen hořící trosky. „Z vyšetřování zatím vyplynulo, že během letu odpadlo několik částí letounu, ten potom spadl a po požáru na zemi byl totálně zničen. Vytipovali jsme si části, ze kterých by se snad dalo něco vyčíst, ty přivezeme do Prahy, ale 90 procent aeroplánu je totálně zničených, hlavně požárem,“ řekl letový inspektor Josef Procházka.

K sobotní nehodě vyjely dvě posádky záchranné služby a letěl i vrtulník. Informace od očitých svědků měl starosta městyse Dub Václav Novák (Nezávislí). „Zhruba ve čtvrt na tři vypověděl pilotovi službu motor, … odlomila se část křídla, stroj přešel do vývrtky a zapíchl se do pole. Pilot bohužel nepřežil,“ řekl v sobotu Novák.

V jižních Čechách se poslední letecké neštěstí stalo 22. října 2016, kdy se u Dačic na Jindřichohradecku zřítil padákový kluzák. Také jeho pilot na místě zahynul. Ve stejném okrese se loni v srpnu při seskoku padákem vážně zranil parašutista.